Time taken by Jami to mow 1/6 acres is 8 minutes=8/60=2/15 hours.
Rate at which Jami is mowing will be:
rate=(number of acres)/(time)=(1/6)/(2/15)
=1/6÷2/15
=1/6×15/2
=5/4 acres/hour
=1.25 acres/hour
From above calculations we conclude that Jami cannot mow 1.5 acres in 1 hour
Answer:
The unit price is the cost per unit of an item or the cost/price for each item.
1) 4$ per pound. By simplifying the proportion (constant ratio) between the cost, and the pounds of apples. 3 pounds of apples cost 12$ → 3/3 pounds of apples cost 12/3$ → 4 dollars for every pound.
2) 2$ per pound. By evaluating the rate of change (change in the y over x or dependent variable over independent) in the equation: y = 2x. y is the cost in dollars, and x is the pounds of apples. So there are 2 pounds (weight) of apples for every dollar.
3) 3$ per pound. Given a graph with a y scaled by 3, and an x scaled by 1 with a graph y = x or 1 unit up for every unit right. This must be equivalent to y = 3x. Where y is labeled as the cost in dollars, and x as the weight in pounds. So there are 3 dollars for every pound of apples.
4) Store B. Because 2 is less than 3 which is less than 4.
Hope it helps, stay safe and tell me if me wrong! :D
Answer:
first what are you im an alien and u
The answer is x= 46 because 180-134=46