1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ulleksa [173]
3 years ago
7

2. A formula for the perimeter of a rectangle is P = 2(l + w), where P is the perimeter, l is the length, and w is the width.

Mathematics
1 answer:
diamong [38]3 years ago
3 0
D. 92

34+34=68
12+12=24
68+24=92
You might be interested in
14.4% of what number is 10.4
Helga [31]
First, convert "of" to x and put this info into an equation:

Let n represent the unknown number.  

14.4 % x n= 10.4
              n = 10.4 / 14.4%
              n = 72.22222
              n = ~72

Hope this helps!
8 0
3 years ago
0.327 rounded to the nearest hundredths
daser333 [38]
.33 because the 2 needs to round up hecause there is a number greater than 5 after it
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. A hairstylist charges $15 for an
Rashid [163]

Answer:

you cut off some of the problem

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
suppose that the population of a deer in state is 1500 and is growing 2% each year. predict the population after 4 years
aleksklad [387]
1500*2%=30
30*4=120
1500+120+1720
1720 deer in 4 years
4 0
3 years ago
a sprinter runs 400 meters in 54 seconds. What is the runner's average running rate in meter's per second?
charle [14.2K]
7.407407407407407... (it repeats the 407) 
U just had to divide 400 by 54

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Txt me quicky i need help
    7·1 answer
  • What's the answer to this
    7·2 answers
  • PLS PLS. send me the answer for the first question with an explanation. due tmrw so quick.​
    11·1 answer
  • Please help ASAP thank you in advance ​
    5·2 answers
  • Hellp meec plzz plzzz
    5·1 answer
  • Gavin bought 15 pounds of fruit at Costco. 40% of the fruit was grown in California. How many pounds of fruit were grown in Cali
    14·1 answer
  • 4. A customer at a store paid $64 for
    9·2 answers
  • How many times can 50 go into 75 ?
    9·2 answers
  • 6.<br> Lin boughi 3 hats for $22.50. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • A baker has baked 10 loaves of bread so far today and plans on baking 3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!