1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
2 years ago
14

3( x - 6) = 2x - x + 12 - 6 , what is X PLS HELPPPPPP

Mathematics
1 answer:
Svetach [21]2 years ago
7 0

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
On a coordinate plane, a line goes through points (1, negative 1) and (2, 4). This graph displays a linear function. What is the
Nikolay [14]
Bueno yo no sé djdjxsdcv

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help very fast please help me
Irina18 [472]

Find the discount price and subtract from the total to find the sale price.

To find the discount price, multiply 90 b 40% (convert 40% into decimal)

90 x 0.4 = 36

Next, subtract the discount from the total to find the sale price.

90 - 36 =  54

So, the sale price is <u>$54</u>.

6 0
2 years ago
What value of x makes this equation true , use numerals instead of words.<br> -2x+3=-15
uysha [10]

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

-2x + 3 = -15

-2x = -18

x = 9

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
1) A fast food restaurant had 13 pounds of flour. If they split the flour evenly among 3
Ganezh [65]

Answer:

Each chicken would use 4.33 pounds of flour. Two whole numbers the answers relies is 4 and 5.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
22 divided by y equals -2?
aleksley [76]
22 divided by -11 = -2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the domain and range of the exponential function h(x)= -343^x
    5·1 answer
  • A nurse has a gross income of $1200. And net income of $950 per week. What is the percentage deductions per week
    8·1 answer
  • Which domain would be the most appropriate set to use for a
    8·1 answer
  • At the local gas station, gasoline costs $2.75 per gallon and diesel fuel costs $3.02 per gallon. Gabriel needs to purchase 15.2
    7·1 answer
  • WHAT IS THE ROUND TO TWO DECIMAL PLACES?
    5·2 answers
  • Find answer work and check please thank you<br> 75x+50=25x+70
    6·1 answer
  • Mary's clock uses 3/4 of the batteries in the package. There are 8
    15·1 answer
  • Which might be your first step if you want to solve the system by elimination?
    10·2 answers
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • Noah drove 480km in 5 hours. About how far did he drive in 2 hours?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!