1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
2 years ago
7

How many three-digit numbers are divisible by 2,3 or 5?

Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]2 years ago
8 0

Answer:

764 numbers

Step-by-step explanation:

Number of multiples of 2: is 2x50–2x499 which is 450 numbers.

Number of multiples of 3: 3x34–3x333 is 300 numbers

Multiples of 5: 5x20–5x199 is 180 numbers

Multiples of 2x3 or 6: 6x17–6x62 or 46 numbers.

Multiples of 3x5 or 15: 15x7–15x66 or 60

numbers.

Multiples of 2x5 or 10: 10x10–10x99 or 90 numbers.

Multiples of 2x3x5 or 30: 30x4–30x33 or 30 numbers.

450+300+180–46–60–90+30=

764 numbers.

You might be interested in
What is the equation of the line that passes through the point (-6,3) and has a slope of -2/3?​
Vesnalui [34]

Answer:

y = -\frac{2x}{3} - 1  

I hope this helps!

5 0
2 years ago
isabella bought one chocolate pie for 88 cents and one cookie for 65 cents. how much did isabella spend ?
QveST [7]
153 cents or $1.53 sorry if I'm wrong
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
there are 110 apples in a basket on monday. on wednesday there is 80 apples left in the basket. what percent of apples are remai
vivado [14]

Answer:

the numbers of apples consumed is : 110 - 80 = 30.

percentage of apple consumed is : (30 / 100) * 100=27.27%

remaining numbers of apple =100 - 27.27 = 72.72%...

6 0
3 years ago
Can someone help me answer this pls.
lawyer [7]

Scale shows weight = 193

Weight of assistant = 135

Weight of dog = x

x = 193 - 135

x = 58

The dog weighs 58 pounds.

6 0
2 years ago
If y varies inversely as x and x is 6 when y is 13, what is x when y is 8?
Vikki [24]
Y = k/x
13 = k/6
k = 78

y = k/x
8 = 78/x
8x = 78
x = 78/8
x = 9.75
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equation of the parabola ? <br><br> It’s minimum is at (3,-5) and y intercept of -2
    15·1 answer
  • The heights of 4 students are 5 1/2 feet, 5.35 feet, 5 4/10 feet and 5.5 feet. What is the height in feet of the shortest studen
    5·1 answer
  • How do you find the average of a group of numbers
    7·1 answer
  • A customer is comparing the costs of two cell phone plans. In Plan A, he will pay $0.15 per call and there is no monthly fee. In
    9·1 answer
  • Jerry read a 200 page book in 10 hours. At that rate, how long will it take him to read a 320 page book?
    7·2 answers
  • Help please it’s one question! i’ll mark brainliest ❤️❤️l
    8·1 answer
  • I really need someone to answer this please, I really need to pass this test:(.
    12·1 answer
  • The product of 6x5/3 will be (less than, greater than, equal to) 6 because the fraction 5/3 is (less than, greater than, equal t
    7·1 answer
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • HELP, I WILL GIVE BRAINLIEST!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!