Answer:
Step-by-step explanation:
We first begin by finding how much the total expenses will be;
£6 per person per night = £6 * 2persons * 10nights = £120
They also need to pay for 8 nights out of 10 for the ground surface of the tent pitch. Since their tent is 9.66m², it's less than 10m² so they get to pay £15 * 8 = £120. We calculate for only one tent because they're sharing.
Their total expenses are £120 + £120 = £240.
Now let's look at their savings;
£13 * 2 persons * 9 weeks = £234
They will not have enough money for their holiday because they are £6 short of the £240 funds required.
Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer:
165432
Step-by-step explanation:
165432 - 65432 = 100000
Answer:
The distance is 4.
Step-by-step explanation:
The shortest distance from the point (4,2) to the line y=-2, in this case, would be a straight line perpendicular to y=-2.
For each and every value of "x" on the line, y = -2. The shortest distance occurs at y(4) = - 2.
At this point the distance is:

The distance is 4.
Answer:
[you need 343 1 inch cubes]
Step-by-step explanation:
A foot has 12 inches. So if the edge length is 7/12 of a foot, that means that the edge length is 7 inches.
——————
[volume of a cube if the edge length is L, is L x L x L or L cubed]
A one inch cube has an edge length of 1. That means the volume of this cube is 1 x 1 x 1 = 1 inch cubed
——————
This big cube, has an edge length of 7 inches. So the volume is 7 x 7 x 7 = 343 inches cubed.
To find how many 1 inch cubes do you need to fill a 7 inch cube, you divide 343 by 1:
343/1=343 so you need 343 1 inch cubes.