Answer:
6.39
Step-by-step explanation:
divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:
38.34/6=6.39
Answer:
Yes it would
Step-by-step explanation:
Lanie's room is in the shape of a parallelogram.
Lanie has a rectangular rug that is 6 feet wide and 10 feet long.
Area of a rectangle = Length × Width
Area of the rectangular rug = 10 feet × 6 feet
= 60 square feet
We are told that:
The floor of her room is shown below and has an area of 108 square feet.
Hence, the rug would fit on the floor of her room because it's area is within the area of the floor of her room.
Answer:
-8 + 14n
Step-by-step explanation:
-2(4-4n)+6n
Distribute the -2
-8 +8n+6n
Combine like terms
-8 + 14n
Answer:
x=-6
Step-by-step explanation:
1.distribute
2.add
3.combine like terms
4.Add 12 to both sides
5.simplify
Joe runs one lap around a track in 80 seconds. Joe and Jim meet after 30 seconds.We know how long does it take for Joe to run one lap, so we can calculate what distance he runs in 30 seconds:
He runs half lap for 40 seconds. He runs quarter lap for 20 minutes and he runs 1/8 lap for ten minutes. So for 30 seconds he runs 3 * 1/8 lap=3/8 lap.
Because Jim runs in opposite direction this means that he will meat with Joe at 1-3/8=5/8 lap. So, Jim runs 5/8 lap for 30 seconds.
1/8 lap Jim runs for 30/5=6 seconds, so Jim needs 8*6=48 seconds to run the lap.
After 30 seconds Joe has run e runs