1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
3 years ago
14

The drawing below shows circle B and circle E.Which equation best describes the relationship between BC and EF?

Mathematics
2 answers:
Svet_ta [14]3 years ago
7 0

Answer:

BC = 3(EF)

Step-by-step explanation:

The question stated that AC is 3 times the length of DF.

Ghella [55]3 years ago
5 0

Answer:

BC = 3(EF)

Step-by-step explanation:

Remember that AC is 3 times the length of DF

You might be interested in
Samantha is making a quilt and she has determined she needs 450 square inches of yellow fabric and 478
asambeis [7]

Conversions:

1 yard = 36 inches

The store only sells fabric by the by the quarter yard.

<h2><u><em>The yellow fabric: 450/36 = 12.5 square yards</em></u></h2><h2><u><em>The blue fabric: 478/36 is around 13.3 square yards</em></u></h2>

Total Amount: 12.5+13.3=

<h2><u><em>25.8 square yards</em></u></h2>

7 0
2 years ago
the circumference of a circle is 11pi inches. what is the area, in square inches, of the circle? express in terms of pi.
zmey [24]
Circumference = 2 * pi * r, where r is the radius
For this circle, the circumference is 11pi, so 11pi=2*pi*radius. Divide both sides by 2pi and you get r is = to 5.5 inches.

Area of a circle is pi*r^2. Since we just saw that r = 5.5 inches, the circle has an area of 5.5 inches * 5.5 inches * pi or 30.25 pi inches squared.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jenny's bakery sells carrot muffins at 2 dollars each. The electricity to run the over is over 120 dollars per day and the cost
g100num [7]

Answer:

200 muffins

Step-by-step explanation:

The selling price of each muffin = $2

The cost price of each muffin = $1.40

The price of electricity = $120

If the number of muffins that Jenny sells in a day is x, then, Jenny's total cost in a day is:

120 + (1.4 * x) = 120 + 1.4x

and the total sales earnings in a day for x muffins will be:

2 * x = 2x

To break even, the total costs in a day must equal to the total earnings. That is;

2x =  120 + 1.4x

Solving this:

2x - 1.4x = 120\\\\\\0.6x = 120\\\\\\x = 120/0.6\\\\\\x = 200

She must sell 200 muffins in a day to break even.

7 0
3 years ago
A store that sells shoes buys them from a manufacturer at a wholesale price of $57. The store's markup rate is 50%. What price d
kogti [31]
The answer is $85.50

57 x 50% or 57 x .5 = 28.50

Add $28.50 to $57 and you get $85.50
4 0
3 years ago
Anyone ? what’s the volume of the cylinder
katen-ka-za [31]

Answer:

V=πr2h

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following is a radical equation?
    8·1 answer
  • Who was a Mexican american who fought for Texan independence from mexico and later became a Texas senator.
    15·1 answer
  • Reflection all symmetry is the quality a design has if it maintains all characteristics when it is (blank) lying in its plane.
    14·2 answers
  • Which reason justifies step 2 in the proof
    8·1 answer
  • Someone help please
    10·2 answers
  • Which expression is equivalent to the following expression: 4.7z + 13y - 1/5 + 7​
    7·1 answer
  • Solve 2x-6=-12 <br> L’ost on this question
    8·2 answers
  • Allison wants to buy three pairs of Jeans The cost per pair is x. The sales tax is 9.5%. Write an expression that shows the tota
    10·1 answer
  • Is cell replication the same thing as DNA replication? Or are they two separate things
    15·1 answer
  • Halloween Candy Halloween is Kelly's favorite holiday of the year! Based on experience, Kelly knows that on average, each house
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!