1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
2 years ago
14

The drawing below shows circle B and circle E.Which equation best describes the relationship between BC and EF?

Mathematics
2 answers:
Svet_ta [14]2 years ago
7 0

Answer:

BC = 3(EF)

Step-by-step explanation:

The question stated that AC is 3 times the length of DF.

Ghella [55]2 years ago
5 0

Answer:

BC = 3(EF)

Step-by-step explanation:

Remember that AC is 3 times the length of DF

You might be interested in
Applying Properties of Exponents In Exercise,use the properties of exponents to simplify the expression.
vitfil [10]

Answer:

(A) e^2

(b) e^{-3}

(c) e^2

(d) e^3

Step-by-step explanation:

We have given expression and we have to simplify the expression using exponent property

(A) (\frac{1}{e})^{-2}

So (\frac{1}{e})^{-2}=\frac{1}{e^{-2}}=e^2

(b) (\frac{e^5}{e^2})^{-1}

So (\frac{e^5}{e^2})^{-1}=(e^{3})^{-1}=e^{-3}

(c) \frac{e^5}{e^3}

So \frac{e^5}{e^3}=e^2

(d) \frac{1}{e^{-3}}=e^3

7 0
3 years ago
A school bought pens, each costing $1, and pencils, each costing $0.5. The cost of the whole purchase was $220. How many pens an
Aleks [24]

Answer:

<u>The number of pens = 120 and the number of pencils = 200</u>

Step-by-step explanation:

Let the number of pens x, and the number of pencils is y

the cost of one pen $1, and the cost of one pencil $0.5

The cost of the whole purchase was $220

1 * x + 0.5 * y = 220

x + 0.5 y = 220 ⇒ eq.(1)

there were 80 more pencils than pens

y - x = 80 ⇒ eq.(2)

from eq.(2) x = y - 80

By substitution with x from the last equation at eq.(1)

∴ (y - 80) + 0.5 y = 220

1.5y = 220 + 80 = 300

y = 300/1.5 = 200

x = y - 80 = 200 - 80 = 120

<u>So, the number of pens = 120 and the number of pencils = 200</u>

7 0
3 years ago
Complete the Square and express the quadratic as a square.
Shtirlitz [24]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

x² - 6x + 13 = 0

x² - 2(x)(3) + 3² - 3² + 13 = 0

(x - 3)² = -4

6 0
3 years ago
Find the volume of this figure. round your answer to the nearest hundredth. if necessary<br><br>#8
ivann1987 [24]

Answer:

30 miles²

Step-by-step explanation:

To solve the area of the prism we have to multiply the area of the base * the height of the prism. The base of the prism is a right triangle.

<em>(b*h)÷2 = Area of a triangle</em>

<em />

<em>Base = 4</em>

<em>Height = 3</em>

<em>Now:</em>

<em>(4*3)/2 = 6 miles²</em>

<em />

<em>Now we have to multiply 6 miles² by 5 as our height.</em>

<em />

<em>We get 30 miles² as the volume of the figure.</em>

4 0
2 years ago
Can someone help me?
kirza4 [7]

Answer:

C. -36 3/10

Step-by-step explanation:

4 2/5 = 22/5

22/5 = 4.4

4.4(-8.25)

-36.3 = -36 3/10

Have a great day :3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help me with this?​
    9·1 answer
  • In 2012, the average donation to the help way was $225 with a standard deviation of $45. in 2013, the average donation was $400
    15·1 answer
  • 10.4 sweets cost 28p altogether,<br> how much much do 7 sweets cost
    9·2 answers
  • A 2-yard piece of ribbon costs $8.46. What is the price per foot?
    7·1 answer
  • Solve each absolute value equation number 1 |2x-3|=7​
    9·1 answer
  • Please help I need the answer now!!
    6·2 answers
  • 9(x + y) = 9x + 9y what property is that​
    6·1 answer
  • Andrew has three times as many pencils as Noah and five pens he has 17 pens and pencils altogether how many pencils does Noah ha
    15·1 answer
  • Write an expression for each phrase
    14·1 answer
  • During a recent year, charitable contributions in the United States totaled $371 billion. The graph below shows to whom this mon
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!