1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
3 years ago
14

3. The point D(3, -2) is

Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
8 0

Answer:

D' = ( -3, -2)

Step-by-step explanation:

Rate me branliest please :)

You might be interested in
Compare the y-intercepts and the rates of change of the following items.
Brums [2.3K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Equation of line II:

y-intercept = b = -1

y = mx + b

y = mx - 1

Plugin the point(2,0) in the above equation,

0 = 2m- 1

2m = 1

m = 1/2

Equation of line :

y = \dfrac{1}{2}x - 1

Both have same y-intercept and the same rate of change.

7 0
2 years ago
Another one, almost done!
frez [133]

Answer:

it's black

Step-by-step explanation:

I can't see the question.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A dressmaker needs to cut 9-inch pieces of ribbon from rolls of ribbon that are 3 feet in length. How many 9-inch pieces can the
Inga [223]

Answer: 20

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should know that: 12 inches = 1 foot. Therefore converting 3 feet to inches will be:

= 3 × 12 = 36 inches.

Therefore, if a dressmaker needs to cut 9-inch pieces of ribbon from rolls of ribbon that are 3 feet in length. The number of pieces will be:

= 3 feet / 9 inch

= 36 inches / 9 inches

= 4 pieces

Then, the number of 9-inch pieces that the dressmaker can cut from 5 of these rolls of ribbon will be:

= 4 × 5

= 20 pieces

3 0
3 years ago
A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate?
Dahasolnce [82]
So a unit means 1. So for this problem you wanna take the number of pounds and multiply it by the number of pounds they got(4lb). Answere is B. 3.78*4=$15.12
6 0
3 years ago
Number 4: find the value of x
ella [17]

Answer:

X=9

Step-by-step explanation:

(7x+2)+(7x+2) = 17x-23

7x+7x-17x = -23-4

-3x = -27

-3x÷-3 = -27÷-3

x = 9

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. Translate the following expressions into words.<br> a) 3x<br> (1 mark)
    6·1 answer
  • The distance from Paula's house to school is 5 miles. There is a set of railroad tracks one-fourth of the distance away from her
    12·2 answers
  • - 5 choose vanilla
    11·1 answer
  • Andy wrote the following statement
    8·2 answers
  • A same side interior angle of two parallel lines is three times the other same side interior angle. Find the measures of these t
    6·1 answer
  • Dmitri wants to cover the top and sides of the box shown with glass tiles that are 5mm square. How many tiles does he need? ( Th
    10·2 answers
  • The double number line below shows the number of students in Mr. Fulton's class. It shows the number of students that represents
    15·1 answer
  • Can u help me with this ont to its if j=8.21 is j-3.41=3.19 true or false
    15·2 answers
  • Please answer correctly please oh please help me report cards come out soon.
    9·1 answer
  • 3. Solve the system using elimination (not substitution or matrices). negative 2 x plus y minus 2 z equals negative 8A N D7 x pl
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!