1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
2 years ago
14

Please help ASAP. Thanks so much

Mathematics
2 answers:
Tanya [424]2 years ago
7 0
D... thank me later love..!.!.!.!.!.!!.!.!.!!.!.!.!.!.!.!!.!.!.!.!.!.!.!.!!.!.!.!.
tresset_1 [31]2 years ago
6 0

Answer:

A. -3,-8

Step-by-step explanation:

That's the answer positive

You might be interested in
Evaluate the expression when x= -3.<br> x² – 7x+6
aksik [14]

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

3^{2} = -3 × -3

-3 × -3 =  9

7 × -3 =-21

9 - 21 +6 = -6

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation y = 5 represents the graph of a line perpendicular to the y-axis and passing through the point (1,5).
DedPeter [7]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

A perpendicular line parallel to the y- axis has equation

x = c

where c is the value of the x- coordinates the line passes through.

The line passes through (1, 5) with x- coordinate 1, thus

x = 1 ← equation of perpendicular line

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the quotient of m^6/5 divided by 5/m^2
DENIUS [597]

Answer:

\large\boxed{\dfrac{m^8}{25}}

Step-by-step explanation:

\dfrac{m^6}{5}\div\dfrac{5}{m^2}\\\\\text{Divide by a fraction is the same as multiply by its reciprocal}\\\\=\dfrac{m^6}{5}\times\dfrac{m^2}{5}=\dfrac{m^6\times m^2}{5\times5}\\\\\text{use}\ a^n\times a^m=a^{n+m}\\\\=\dfrac{m^{6+2}}{25}=\dfrac{m^8}{25}

3 0
3 years ago
Express the following rate as a unit rate.
Allisa [31]

Answer:

21 jacks/min

or 21 jacks per minute

Step-by-step explanation:

63/3 = 21

write it as ___ unit/rate

please mark brainliest

6 0
2 years ago
6×5/6=24 I think I hope
Rom4ik [11]
No 6x5/6 is 5.
6x5 is 30.
30/6=5
Ignore @popmypussy
Hope i could help!
Thunderclan89
7 0
3 years ago
Other questions:
  • you bought a box of rasins for $4.49 and 1/2 lb. of nuts. The total cost was $7.13. How much did the nuts cost per pound?
    7·1 answer
  • 2 Points
    6·1 answer
  • What is the unit rate for 1500 m in six seconds
    7·2 answers
  • Write as a product: −y^3+xy^2−4x+4y
    15·1 answer
  • Solve each if the given equalities<br>2x + 5&lt;-3​
    13·1 answer
  • If Q is between A and M and MQ = 12.5 and AM = 20.5, then QA =
    12·1 answer
  • Please hurry up PLEASE ILL GIVE YOU ALL MY POINTS
    14·1 answer
  • What is another way to write the expression ​r⋅(18−3)​?
    12·1 answer
  • 3(3−3)=2(+3)−30 how do I do this???? I'm in 10th grade and this confuses me every time.
    9·1 answer
  • Translate. Eight less than the difference of a number and five is twelve.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!