Answer:
each cup would cost $0.52
Step-by-step explanation:
there are 16 cups in 1 gallon so you multiply that by two. Then you have 32 so you divide 16.64 by 32 and you end up with 0.52. hope this helped :))
Tell me I got this wrong
Answer:
= −11.2
Step-by-step explanation:
64.8=6(m+22)
We move all terms to the left:
64.8-(6(m+22))=0
We calculate terms in parentheses: -(6(m+22)), so:
6(m+22)
We multiply parentheses
6m+132
Back to the equation:
-(6m+132)
We get rid of parentheses
-6m-132+64.8=0
We add all the numbers together, and all the variables
-6m-67.2=0
We move all terms containing m to the left, all other terms to the right
-6m=67.2
$2,424 was collected for the day
31(45)=1395
21(49)=1029
$2,424
Answer:
Need more explanation
Step-by-step explanation: