1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali [406]
3 years ago
13

1*(-7+4)=__*-7+__*4=__+__=3

Mathematics
1 answer:
eduard3 years ago
8 0

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

1*(-7+4) = 1*-7 + 1*4 = -7 + 4 = 3

You might be interested in
Given f(x)=-2x^3 + 3x^2 , find the equation of that tangent line of f at the point where x=2.
trapecia [35]

Step 1: Find f'(x):

f'(x) = -6x^2 + 6x

Step 2: Evaluate f'(2) to find the slope of the tangent line at x=2:

f'(2) = -6(2)^2 + 6(2) = -24 + 12 = -12

Step 3: Find f(2), so you have a point on y=f(x):

f(2) = -2·(2)^3 + 3·(2)^2 = -16 + 12 = -4

So, you have the point (2,-4) and the slope of -12.

Step 4: Find the equation of your tangent line:

Using point-slope form you'd have: y + 4 = -12 (x - 2)

That is the equation of the tangent line.

If your teacher is picky and wants slope-intercept, solve that for y to get:

y = -12 x + 20

5 0
2 years ago
A company spent 35% of its annual budget building a new machine. How much of the
Yuliya22 [10]
$8,750
(25000*.35)
Multiply
4 0
2 years ago
(1 point) All that is left in a packet of candy are 7 reds, 3 greens, and 3 blues.
Sauron [17]

Answer:

A 21 /169

B independent

Step-by-step explanation:

The total number of candies is 7+3+3 = 13

P( 1st red) = red/total = 7/13

Since the candy is put back there are still 13 candies in the dish

P(2nd green) = green/total = 3/13

P( red, then green) = P( 1st red) * P(2nd green)

                                = 7/13* 3/13 = 21/169

The events are independent since the candies are put back

4 0
2 years ago
If 8 gallons of gas cost $40, how much does 10 gallons of gas cost
insens350 [35]
8 costs 40 so 10 costs | 40 / 8 = ( 5*2=10) So your answer is 50 Dollars. 
5 0
2 years ago
Which unit would you most likely use to represent the time it takes to drive to your friend's house, which is five miles from yo
Leokris [45]

Answer:

C. minutes

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the probability that you will roll an even number exactly 5 times when you:
    12·1 answer
  • From the diagram below, Is m∠A = 105? and Is ∠B = 75?
    7·2 answers
  • What is the monomial if a square of a monomial is: 0.0001*a^8*x^4
    7·1 answer
  • What is 7.7 1in a mixed number
    5·2 answers
  • Which type of graph would be best for showing the average yearly bonus amounts for employees in different departments of an IT c
    10·1 answer
  • What is x in the equation 3x+4=2x+6?​
    13·2 answers
  • A contractor bought 10.8 ft to the second power of sheet metal. he has used 3.7ft to the scound power so far and has ​$113.60 wo
    12·1 answer
  • Solve diiis! <br> 2-(y+2)=3y<br> PPLLSS AANNDD TTHHXX!!
    13·2 answers
  • Can pls someone help me plsss I need help :(
    11·1 answer
  • Use the compound interest formulas A=P e^rt to solve the problem given. round answers to the nearest cent.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!