Answer:
Directrix equation: y = 11/2
y = k - c = 6 - 1/2 = 11/2
Step-by-step explanation:
y=(1/2) x^2+6x+24
factor this
y = (1/2)* [ x^2 + 12x ] + 24
y = (1/2)* [ x^2 + 12x + 36 - 36] + 24
y = (1/2)* [ (x + 6)^2 - 36] + 24
y = (1/2)* (x + 6)^2 - 18 + 24
y = (1/2)* (x + 6)^2 + 6
y - 6 = (1/2)* (x + 6)^2
2*(y - 6) = (x + 6)^2
4c = 2, (h, k) = (-6, 6)
c = 1/2
Directrix equation: y = k - c = 6 - 1/2 = 11/2
Answer:
For 3: A,D
For 4: I think A
Step-by-step explanation:
3: the reason is because as it approaches infinity, y is infinity
4. as c increases, y increases the same amount
Answer:
₱48.33 is the cost per litter.
Step-by-step explanation:
In order to find the unit rate of an object, divide the cost by the amount of the object. 725/15=48.33
Answer:
18x^3+8x^2
Ya know you don't have to post the same question three times