1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ahrayia [7]
3 years ago
11

Select the end behavior of the exponential function shown in the graph

Mathematics
2 answers:
Ber [7]3 years ago
8 0

Answer:

The x graph

Step-by-step explanation:

The x graph

Bezzdna [24]3 years ago
4 0

Answer: D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The equation of a parabola is given.
BlackZzzverrR [31]

Answer:

Directrix equation:  y = 11/2

y = k - c = 6 - 1/2 = 11/2

Step-by-step explanation:

y=(1/2) x^2+6x+24

factor this

y =  (1/2)* [  x^2  + 12x  ]  +  24

y =  (1/2)* [  x^2  + 12x  + 36  -  36]  +  24

y =  (1/2)* [  (x + 6)^2  -  36]  +  24

y =  (1/2)*   (x + 6)^2  - 18 +  24

y =  (1/2)*   (x + 6)^2  + 6

y - 6 =  (1/2)*   (x + 6)^2

2*(y - 6)  =   (x + 6)^2

4c = 2,   (h, k) = (-6, 6)

c = 1/2

Directrix equation:  y = k - c = 6 - 1/2 = 11/2

3 0
4 years ago
IT'S URGENT!!
marissa [1.9K]
The area would be 162
7 0
4 years ago
3. Which of the following are the characteristics for the graph of the parent linear function?
Mama L [17]

Answer:

For 3: A,D

For 4: I think A

Step-by-step explanation:

3: the reason is because as it approaches infinity, y is infinity

4. as c increases, y increases the same amount

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help!<br><br>Questions: fifteen litera of gasoline coast ₱725.what is the coast per litter​
zubka84 [21]

Answer:

₱48.33 is the cost per litter.

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate of an object, divide the cost by the amount of the object. 725/15=48.33

4 0
3 years ago
Please hep I am struggling and this dang hw is due by 9!
olganol [36]

Answer:

18x^3+8x^2

Ya know you don't have to post the same question three times

3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLA HELP PLS I NEED TO PASS !! Mendel team built a structure for a competition using wooden spheres and cylinders. The wood they
    15·1 answer
  • Evaluate the expression.
    8·1 answer
  • What is the lcm for 12,27,36​
    5·1 answer
  • a sand timer has 5 5/16 ounces of sand. of sand falls at a rate of 2.5 ounces per minute, how many minutes will the timer last?
    14·1 answer
  • A football field is 100 yards long. How many feet is this?
    12·2 answers
  • 14 more than the prouduct of the three and nine
    8·2 answers
  • Can someone help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Help me please Solve for r <br> d=rt
    8·1 answer
  • Tom makes 145.80 in 3 days. How much does he make in 2 days
    11·1 answer
  • Zoom im getting bored, Password: 833 7531 3785 Passcode: sC9BST​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!