1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
10

a box of cereal contains 23.4 ounces. It cost $5.49. What is the cost,to the nearest cent, of the cereal per ounce.

Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
5 0
Do 5.49 / 23.4
This equals $0.23

The answer is $0.23
You might be interested in
.736 rounded to the nearest tenth
drek231 [11]
The answer would be 700
becuase 3 is to little
7 0
3 years ago
I bombed this test plz help.
Eddi Din [679]

Step-by-step explanation:

a = -52 - b / 4

b = -52 - 4a

<em><u>plz </u></em><em><u>mark</u></em><em><u> my</u></em><em><u> answer</u></em><em><u> as</u></em><em><u> brainlist</u></em><em><u> plzzzz</u></em><em><u>.</u></em><em><u> </u></em><em><u>hope</u></em><em><u> this</u></em><em><u> will</u></em><em><u> be</u></em><em><u> helpful</u></em><em><u> to</u></em><em><u> you</u></em><em> </em><em>.</em>

5 0
3 years ago
The sum of 5 times a number and 6 is twice that number.
nadya68 [22]

Answer:

the number is three

Step-by-step explanation:

6÷2 is equal to 3, so you do 3x5 which is equal to 15.

8 0
2 years ago
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for $10.50. Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60. The cost of cheese
spayn [35]

12.6-10.5=2.1(1.5 pounds) 2.1 divided by 3 = 0.7x2= 1.4 Therefore one pound of cheese is £1.40
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
From a point 80 feet from the base of a
VMariaS [17]

Answer:10151 will be your answer

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • How many triangles exist with the given side lengths?12 in, 15 in, 18 in *
    15·1 answer
  • I need help please!
    11·1 answer
  • Please answer and solve ?
    8·2 answers
  • HELP ME PLEASE
    8·2 answers
  • LaPeach Elementary School uses 4000 pencils each year. The school has 500 students. What is the unit rate per student?
    11·2 answers
  • Pls help me with this I have 5 minutes to do this I will give brainleast plzz
    6·1 answer
  • 4. Find an equation of the line that is tangent to the graph of 4x + 2xy^2 +44 = y^3 at the point (-3,2).
    13·1 answer
  • Who wants 40 points ?? answer this
    15·2 answers
  • If the scale factor is 1, then the size of the image will____?
    9·1 answer
  • Evaluate the expression 2x^3 - 14 when x=2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!