1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
3 years ago
14

PLEASE HELP ME WITH THESE TWO PROBLEMS. QUICK POINTS

Mathematics
1 answer:
uranmaximum [27]3 years ago
7 0

Answer:

can i pls have brainlysit? I really need them. In return I will try to answer this question

Step-by-step explanation:

length(cm) × width(cm) × height(cm) = cubic centimeters(cm³)

use this formula as a first step.

then substitute your values in

length = 3 cm

width = 4 cm

height = 5 cm

so 3 * 4 * 5 = 60 cm^3

You might be interested in
15 plus the quotient of 60 and w
Romashka [77]
15+60:w=15+\dfrac{60}{w}
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
there are five boys and ten girls in mr johnsons gym class.the simplified ratio of boys to girls is 1/2. what does this ratio me
inn [45]

Answer:

This ratio means for every boy there are two girls.

There are twice as many girls as there are boys. Backwards, it's there are half as many boys as there are girl.

The simplified ratio is found by reducing the ratio to the lower terms.

5/10 = 1/2

Both sides on the unsimplified ratio are division by 5. When done, it became 1/2.

6 0
3 years ago
Twelve more than a number is nine.
Otrada [13]

Answer:

The number is -3.

Step-by-step explanation:

X = a number

X + 12 = 9

Rearrange to get X on its own.

X = 9 - 12

X = -3

7 0
3 years ago
!!! (!PLEASE HELP!) !!!
Bezzdna [24]
The correct answer should be b, 11 and 19
8 0
3 years ago
15 lb for $13.35 what is the unit rate and what is the cost
Sedbober [7]

Answer:

$0.89/1        the cost is $0.89.

Step-by-step explanation:

cost over lb

13.35/15

unit rate means for 1 so divide 15 by 15 to get  1  

what ever u do to the denominator do to the numerator so divide 13.35 by 15

13.35/15 divided by 15/15= 0.89/1

$0.89 for 1 lb

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you please help with this question
    7·1 answer
  • Can you add 23 and 40 without regrouping
    11·2 answers
  • According to the Rational Root Theorem, which number is a potential root of f(x) = 9x8 + 9x6 – 12x + 7?
    14·2 answers
  • The diameter of Debby’s bicycle tire is 24 inches. What is
    8·1 answer
  • Ben is paid £9.60 per hour.
    10·2 answers
  • Plzzzzzz helpppppp plzzz
    6·2 answers
  • Find the percent increase from 2005- 2010
    9·1 answer
  • The solution to 9-2w≤11-10w is: 1.w≥1/4 2.w≤1/4 3.w≥5/2 4.w≤5/2
    9·1 answer
  • Addison paid $1.59 for gum and $1.29 for a package of notebook paper. She gave the cashier a $5 bill. If the tax was $0.14, how
    15·1 answer
  • What is the product of 115 and 22?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!