1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
2 years ago
11

Which statement best describes the electric field around a positive charge?

Mathematics
2 answers:
horrorfan [7]2 years ago
6 0

Answer:

C. Lines with arrows that point outward radiate from the charge in all

directions.

ipn [44]2 years ago
5 0

Answer:

C. Lines with arrows that point outward radiate from the charge in all

directions.

Step-by-step explanation:

Just Took The Test And Got a 100

MHA

You might be interested in
If the same number is subtracted from both the numerator and the denominator of 1115, the result is 35. find the number.
muminat
 the answer is 5/12 i hope i helped.
7 0
3 years ago
Find the unit rate.<br> 10 minutes for 2 songs<br> =<br> minutes per song
sladkih [1.3K]

Hi ;-)

10 minutes for 2 songs = 5 minutes per song

10 : 2 = 5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me I really need it
Dennis_Churaev [7]

Answer:

The 3 lines are parallel.

Step-by-step explanation:

To draw the lines with the slope of 1/3 choose any point and mark it, then go up 1 square and right 3 squares and mark that point. Draw a line connecting those 2 points. Now choose another point and do the same thing. Then once more. Lines with the same slope are parallel.

Hope this helped! Please mark Brainliest.

8 0
3 years ago
In a toy factory 200 wooden soils cylinders 7 cm long and 35 mm in diameter have to be painted. What is the total surface area i
emmainna [20.7K]
By applying 2×pie×radius (radius+height)
This answer comes 1925000mm^3
6 0
3 years ago
forty years ago gasoline cost $0.30 per gallon on average. ten years ago gasoline average about $1.50 per gallon. What is the pe
DiKsa [7]
It is as 5x's as much.
<em>$0.30 X 5 = $1.50</em>
Hope I helped
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Tom has 3 pounds of clay. He uses 3/4 pound to make a vase. how much clay is left?
    6·1 answer
  • Jacob is working two summer jobs, making $10 per hour washing cars and making $8 per hour landscaping. In a given week, he can w
    15·1 answer
  • Subtract 5 from the product of 8 and 4 double that then add 6
    11·2 answers
  • Solve the system of equations<br> 12x-5y=-20<br> y=x+4<br><br> x=_______<br><br> y=_______
    15·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • What is the answer to this prolem without parenthesis and simplfied <br> (v+7)^2
    12·1 answer
  • Answer to 1 and 2 pls!! will mark brainliest if u explain how u got it.
    9·1 answer
  • Question: Simplify (3 1/7)^7
    7·2 answers
  • You have $50 and have to pick up the following 5 items at Target. Without using your pencil or calculator, do you have enough mo
    15·1 answer
  • What is the answer to 40x 2/6<br> Explain how u got the answer also
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!