1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
il63 [147K]
3 years ago
5

Bob paid $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches. How much would 3.25 lb of peaches cost?

Mathematics
2 answers:
Mandarinka [93]3 years ago
5 0

Answer:

22.75

Step-by-step explanation:

5.6 divided by 0.8=Constant Variation=7

3.25*7=22.75

Rasek [7]3 years ago
3 0

Answer:

$18.20

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Simplify the expression: 14x-5(6x-7)+18​
USPshnik [31]

Answer:

−16x+53

Step-by-step explanation:

Distribute

14−5(6−7)+18  

↓

14−30+35+18

Add

14−30+35+18

↓

14−30+53

Combine like terms

14−30+53

↓

−16+53

8 0
3 years ago
Find the GFC of 56 and 84. A factor tree for 84 is given below. The GCF of 84 and 56 is 7142128 .
guajiro [1.7K]

Answer:

28 is the GCF

Step-by-step explanation:

What I know about GCF is that it's a greatest (G) common (C) factor (F). The GCF of 84 and 56 is 7142128; false.

56- 56, 28, 14, 8, 7, 4, 2, 1.

84- 84, 42, 28, 21, 14, 12, 7, 6, 4, 3, 2, 1.

Hope this helps. :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find (5.2 x 107)(5 x 108) (3.2 x 106)(5 x 105) , expressed in scientific notation. A) 1.625 x 104 B) 1.625 x 105 C) 8.125 x 104
olga nikolaevna [1]

Answer:

I think it is A) 1.625 x 10^4

4 0
4 years ago
60°<br> Х<br> 48°<br> 72°<br> X-<br> degrees
eimsori [14]

Answer:

132

Step-by-step explanation:

<em>Theorem:</em>

<em>The measure of an exterior angle of a triangle is equal to the sum of the measures of its remote interior angles.</em>

x = 60° + 72°

x = 132°

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please help me
wel
V=(hπr^2)/3, π≈3.14, h=7, r=2

V≈29.3 cm^2
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the following pythagorean theorem question and round to the nearest tenth if necessary. Please show all your work.
    5·1 answer
  • If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?
    8·2 answers
  • Four bushels of oats weigh 58 kg. Find the constant variation
    9·1 answer
  • Which is greater 36÷(4×3) or 54-48-(16÷4
    11·1 answer
  • Going against the current, a boat takes 6 hours to make a 120-mile trip. When the boat travels with the current on the return tr
    13·2 answers
  • -3k + 3(k - 6) + 18
    8·1 answer
  • Multiple Choice
    6·2 answers
  • Can someone explain ?
    14·1 answer
  • Write a fraction with a denominator of 9. The fraction should be less than half​
    10·1 answer
  • One taxi company
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!