1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
13

Estimate 72 x 362 / 0.49

Mathematics
2 answers:
andrew11 [14]3 years ago
3 0

53191.8367347

thx for the points

lawyer [7]3 years ago
3 0
Since it’s estimating

70 x 360 / 0.50
25,200/ 0.50
=50,400
But it could also be 5.04 x 10^4
You might be interested in
If f(x) => x2 +6, what is the value of f(8)?
soldier1979 [14.2K]

Answer:22

Step-by-step explanation: since f(8) so x=8

substitiuting x in 2x+6

                                      f(8)= 2x8+6=22

so f(8)=22

Hope this helps! :)

4 0
2 years ago
An algebraic expression that represents the product of r cubed and one hundred seven.
Nadya [2.5K]

Answer:

107r³

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
In a recent survey, three out of every five students said they would prefer going to a water park for the class trip.
zhuklara [117]

Answer:

the answer is d

Step-by-step explanation:

Just multiply and divide

8 0
3 years ago
The time spent to travel a certain distance varies inversely as a car's speed. If it takes 5½ hours to travel a certain distance
Licemer1 [7]

Answer:

6.6h

Step-by-step explanation:

  • So it takes 5.5 hours going at a speed of 60 miles per hour, multiply these two and we get a distance of 330 miles
  • Use this distance to find the time if speed is 50 miles per hour, so time is derived by dividing the distance by the speed
  • 330 miles divide by 50 miles per hour gives 6.6 hours
5 0
3 years ago
Helen is putting together a makeup kit for a friend there are 6 Types of eyeshadow and 3 types of mascara to choose from how man
PtichkaEL [24]
She can make 3 since theres only 3 mascaras? and for each makeup kit she can add two eyeshadows and one mascara
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Angle 1 is obtuse angle 2 and 3 are acute angle 1 plus angle 3 = ?
    8·1 answer
  • Find the inverse of g(x) = 2x^3 +3<br><br> Step by step working please I want to learn
    14·2 answers
  • What is 1 7/8 × 5/6<br> What is 1 7/8*5/6 = as a fraction
    6·1 answer
  • Mark and Damien were in a hot dog contest. Mark ate 12 hot dogs. Damien ate 4/6 as many hot dogs as Mark. How many hot dogs did
    10·1 answer
  • Hello Kitty has created a new system of conversion for the residents of Kitty Nation. The standard for measurement of length in
    7·1 answer
  • 9 × 2(3 + 5) – (10 × 12) = y
    9·1 answer
  • I need help with before 9
    14·2 answers
  • A cyclist rides his bike at a rate of 18 miles per hour. What is this rate in kilometers per hour? How many kilometers will the
    5·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • How much would you
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!