1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cerrena [4.2K]
3 years ago
10

A) Complete the table of values for y = x2 + x - 4

Mathematics
1 answer:
Yuri [45]3 years ago
6 0

Answer:

The values of y for each value of x are:

x = -3, y =2

x = -2\: , y =-2

x = -1\: , y =-4.

x = 0\: , y =-4

x = 1\: , y = -2.

x = 2\: , y =2

x = 3\: , y = 8

Step-by-step explanation:

We have all the values of x, they are from -3 to 3 passing for 0.

Now, we know that y is a quadratic function (y=x²+x+4)

Therefore, we just need to put each value of x into the quadratic equation to find each y value.

When:

x = -3, y = (-3)^2+(-3)-4=2

x = -3\: , y = 2

We can do this for all values of x, so we will have:

x = -2\: , y = (-2)^2+(-2)-4=-2

x = -1\: , y = (-1)^2+(-1)-4=-4.

x = 0\: , y = (0)^2+(0)-4=-4

x = 1\: , y = (1)^2+(1)-4=-2.

x = 2\: , y = (2)^2+(2)-4=2

x = 3\: , y = (3)^2+(3)-4=8

I hope it helps you!

You might be interested in
At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?
Iteru [2.4K]

Answer:

6.63

Step-by-step explanation:

Cost of 11 oranges = 4.29

Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39

Cost of 17 oranges = 0.39*17 =  6.63

5 0
3 years ago
(b^4)^2 ???????????????
Bogdan [553]

Answer:

b^8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help me solve this conversions problem
cricket20 [7]

So we will be using dimensional analysis to solve it as such:

\frac{23843\ kL}{1}*\frac{1000\ L}{1\ kL}*\frac{1\ Gal}{3.79\ L}=\frac{23843000}{3.79}=6291029.02\ Gallons

In short, 23,843 kL is 6,291,029.02 (6,291,029 rounded to the whole gallon) gallons.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
This question please i need help
grin007 [14]

Answer: the picture has no answer it's invalid but I will try:

X is a 90 degree angle other than that I can't do anything

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Jason ordered 239,021 pound of flour to be used in his 25 bakeries. The company showed up with 451,202 pounds. How many extra po
densk [106]

Answer:

It's simply just subtract the these two numbers

451,202

- 239,021

= 212,181

Hope u doubt is cleared

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer number 8
    12·2 answers
  • Donnie's dad is 3 times older than Donnie, and the sum of their ages is no less than 56. What is the youngest that Donnie can be
    7·1 answer
  • What x what gives me 42 but when you add it it gives me 14
    6·1 answer
  • Over many generations, darker fur color becomes more common in a population of squirrels living in a shady area. This is an exam
    11·2 answers
  • Find the value of x on the clothes hanger. What type of triangle must the hanger be to hang clothes evenly?
    6·2 answers
  • What is 1/ 3 (x – 10) = -4 <br><br>(please help )​
    6·1 answer
  • Help with math please
    11·1 answer
  • What is 100x100 because im having real trouble
    15·2 answers
  • The amount of money lana earns for tutoring is proportional to the time she spends tutoring. She earns $24 for tutoring 1 1/2 ho
    7·1 answer
  • Find the value of x in each case <br> PLS HELP<br><br> I will award brainliest
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!