1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
musickatia [10]
2 years ago
14

I will give you Brainliest and 500 points if you do this please

Mathematics
1 answer:
aleksley [76]2 years ago
6 0

Answer:

1. C

2. D

Step-by-step explanation:

1.

Pattern A is adding by 2's (1 -> 3, 4 -> 6, 7 -> 9 and so on).

Pattern B is multiplying by 2's (2 -> 4, 3 -> 6, 4 -> 8 and so on).

2.

If 0.25 gallons of paint = 24 ft^2, then 1 gallon will equal?

Set up an equation:

Variable x = area of ft^2 for 1 gallon of paint

0.25/24 = 1/x

Cross multiply

0.25 × x = 24 × 1

0.25x = 24

To make calculations easier, you can convert the decimal into a fraction: 0.25 = 1/4

1/4x = 24

Multiply both sides by 4

1x = 96

x = 96 ft^2

Check your work:

0.25/24 = 1/96

0.25 × 96 = 24 × 1

24 = 24

Correct

You might be interested in
josh , James and John share sweets in ratio 1:2:4 . Josh has 9 sweets less than John . how many sweets does John have ?​
disa [49]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

1:2:4

let josh=1x

james=2x

john=4x

josh has nine sweets less than john

4x-1x=9

3x=9

x=3

john's sweet=4x

4(3)=12

3 0
2 years ago
Please help......<br> <br><br><br><br><br> Please....
son4ous [18]

Answer:2

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me plz I do not understand
9966 [12]
It is quite simple actually since it is simple division with the negative rules.
Just simplify the problem and use the negatives to determine if it is positive or negative. (two negatives equal a positive and one negative equals a negative)
5 0
3 years ago
How do i do this? i really need help and thanks!!
marshall27 [118]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

you can plug any number from the graph on the line and it's still going to equal something, i'm sorry this is really bad explaing but when it's a straight line you can plug anything in and still get an answer

4 0
3 years ago
-25 Points-
Over [174]

\bf ~\hspace{5em} \textit{ratio relations of two similar shapes} \\\\ \begin{array}{ccccllll} &\stackrel{\stackrel{ratio}{of~the}}{Sides}&\stackrel{\stackrel{ratio}{of~the}}{Areas}&\stackrel{\stackrel{ratio}{of~the}}{Volumes}\\ \cline{2-4}&\\ \cfrac{\stackrel{similar}{shape}}{\stackrel{similar}{shape}}&\cfrac{s}{s}&\cfrac{s^2}{s^2}&\cfrac{s^3}{s^3} \end{array}~\hspace{6em} \cfrac{s}{s}=\cfrac{\sqrt{Area}}{\sqrt{Area}}=\cfrac{\sqrt[3]{Volume}}{\sqrt[3]{Volume}} \\\\[-0.35em] \rule{34em}{0.25pt}

\bf \cfrac{s}{s}=\cfrac{\sqrt[3]{8}}{\sqrt[3]{125}}\implies \cfrac{s}{s}=\cfrac{2}{5}\qquad \leftarrow \textit{ratio of the sides or scale factor}

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What kind of triangle has angles 35,110,35
    13·1 answer
  • 20 POINTS AND BRAINIEST ANSWER! PLEASE HELP!!!
    7·1 answer
  • What is the solution to this system of linear equations: <br> y-x=4 and y+2x=1
    11·1 answer
  • What is the answer plz help homework
    7·2 answers
  • Alan is going rollerblading it cost $2.75 to rent rollerblades and $1.50 for each hour spent rollerblading if alex needs to rent
    6·1 answer
  • What is the answer to 3n/7 = 33/70
    11·1 answer
  • Find the unit rate<br> 34 carbs for every 1/3 serving
    13·1 answer
  • If there are 148 men work that work at your job and 97 women, what is the percentage of women who work at your job?
    7·2 answers
  • Help please
    14·1 answer
  • Which geometric term is best described as a straight path between two
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!