1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
13

A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
AysviL [449]3 years ago
7 0

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

I hoped I could help you!!

Zigmanuir [339]3 years ago
4 0
$2.64
hopefully this was a help!!
You might be interested in
WILL MARK BRAINLIEST ASAP PLEASE
ohaa [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

90×(2)

= 180

each mile is equal to 90 calories

therefore 2 miles is equal to 180

8 0
2 years ago
How many prime numbers are there between 0 and 25
My name is Ann [436]
10


hope this helps<3
      
 
 
 
 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose f(x)=x^2-2 find the graph of f(1/2x)
Scorpion4ik [409]

Answer:

graph g(x)=1/4 x^2 - 2

Step-by-step explanation:

You are to replace x with (1/2x) in the expression x^2-2

So you have (1/2x)^2-2

1/4 x^2-2

Graph some points for g(x)=1/4 x^2-2

The vertex is (0,-2) and the parabola is open up.

I would graph 2 more points besides the vertex

x   |  g(x)                     ordered pairs to graph

-----------                         (-1,-1.75) and (0,-2) and (1,-1.75)

-1        -1.75

0         -2

1         -1.75

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
John increased the amount of water he drinks every day from
victus00 [196]
% Increase = Increase/original number x 100
Let I represent increase

((58-32)/32) x 100 = I
58oz - 32oz = 26oz
26/32 x 100 = I
0.8125 x 100 = I
Increase = 81.25%
5 0
3 years ago
Please very urgent!!!
OleMash [197]

Answer:

216

Step-by-step explanation:

hindi pa sure pero yan

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The sequence below shows the total number of take-out orders at Loco Taco each day after the evening shift:
    15·1 answer
  • Write an equation of a line that is perpendicular to the line 2x-3y+15=0
    12·1 answer
  • Express (picture) in a radical form.<br> please show how you go to the answer, thanks!
    14·1 answer
  • A healthy, adult cheetah can run 110 feet per second. How fast can a cheetah run in miles per hour?
    14·2 answers
  • I need help I don't understand this
    14·2 answers
  • I WILL MARK BRAINLIEST!
    5·2 answers
  • Ahh i need help this is confusing
    14·2 answers
  • Multiple Choice. Which of the following fractions is equivalent to 6/15
    7·2 answers
  • Tiny's Tattoo Parlor sold 389 tattoos this month. 43 of those tattoos were arm tattoos.
    15·1 answer
  • What numbers have an absolute value of -3
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!