1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
2 years ago
13

A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
AysviL [449]2 years ago
7 0

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

I hoped I could help you!!

Zigmanuir [339]2 years ago
4 0
$2.64
hopefully this was a help!!
You might be interested in
The coordinates of the vertexes of a triangle are A(3,3) B(6,6) C(9,3). What will be the new coordinates after a dilation
yuradex [85]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Dilation by 3 from origin causes each point to be multiplied by 3.

(3,3) * 3 = (9, 9)

(6, 6) * 3 = (18, 18)

(9, 3) * 3 = (27, 9)

which is A

8 0
2 years ago
Expanded form using fractions 1/100
makkiz [27]

Answer:

Standard form: 1

Step-by-step explanation

expanded notation form: 1

expanded factors form: 1x1

expanded exponential for 1x 10^0

4 0
3 years ago
In a survey of 2000 people, 50% of them visited the country A and 40% of them
denis23 [38]

Step-by-step explanation:

n (U)=2000

n (A)=50% of 2000

=(50÷100)×2000

= 1000

n( B) = 40%

= (40÷100)×2000

= 800

n(AuB)(compliment) = 15%

=(15÷100)×2000

=300

Venn diagram ta banauna aauxha holani

I hope you know how to make a Venn diagram.

Mark me as a brainliest

7 0
3 years ago
Marco has a jug with 37 1/2 ounces of juice. He wants to use some small cups to pass out samples of the juice Each cup holds 2 1
vladimir2022 [97]
37.5 divided by 2.5 is equal to 15.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainly! 20 points please hurry and help!!
Nata [24]
The correct answer is number one, number four, and number five. Please park Brainliest if helpful. Thanks
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A sales representative was paid a base salary of $77 per week. He was also paid a commission of 11 percent on everything he sold
    14·1 answer
  • You run a 100-yd dash in 9.8 seconds. how long would it take you to run a 100-m dash if you run at this same speed?
    11·1 answer
  • I need help with the questions
    5·1 answer
  • Calculate the mass of a rectangular solid that has a density of 2.53 g/cm3 and which measures 25 mm by 1.80 cm by 3.00 cm.
    12·1 answer
  • Which point is an x-intercept of the quadratic function f(x) = (x + 6)(x – 3)?
    11·2 answers
  • What is this please
    6·1 answer
  • Given the following Venn diagram, choose the correct set for .
    10·1 answer
  • Solve the compound inequality. 3x − 4 > 5 or 1 − 2x ≥ 7 A. x ≤ −3 or x > 3 B. x −3 or x ≤ 3
    6·2 answers
  • Leyla played sports for 3 3− 4hours. Puno’s time playing sports was 3− 8as long. About how many hours did Puno play sports?
    5·1 answer
  • Please help me !!!!!! (wrong answers get reported)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!