1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sati [7]
2 years ago
7

Can somebody please help me with this question

Mathematics
1 answer:
skad [1K]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Provided PNWL is a parallelogram

PW = 2PM = 2(9) = 18

m∠PNW = m∠WLP = 144°

PL = NW = 12

m∠NPL = 180 - 144 = 36°

You might be interested in
Muad can lift 129.6 pounds and Samara can lift 135.25 pounds. How much more weight can Samara lift?
notka56 [123]

Answer:5.29 pounds

Step-by-step explanation:

135.25 -129.6

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 7m + 5 + 6 + 3m?
Lisa [10]

Answer:

10m+11

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. Find the Unit Rate. hint: What is the cost per ounce?
natali 33 [55]

Answer:

approximately 56 cents

Step-by-step explanation:

4.5/8

4 0
3 years ago
I will give you brainliest !!! The graph of y=8x+7 is:
victus00 [196]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

A line that shows all solutions

5 0
3 years ago
5/3 plus 11/4 I NEED IT FAST!!
slega [8]
The answer is 53/12=4 5/12
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Write a polynomial function with rational coefficients so that P(x) = 0 has the given roots. 4, 16, and 1 + 9i
    5·1 answer
  • An industrial printing machine printed 1764 pages in 6 minutes. How much would it have printed in 4 minutes?
    11·1 answer
  • A square has an area of 81x square cm. What is the perimeter of the square ?
    12·1 answer
  • How many ways can a person select 3 coins from a box consisting of a penny, a nickel, a dime, a quarter, a half dollar, and a on
    15·1 answer
  • Express x²-8x+5 in the form (x-a)²-b where a and b are integers
    13·1 answer
  • A store buys a 12 lb turkey for $15. They want to make a 35% profit on the sale/price of the turkey.
    9·1 answer
  • Find the LCM of the following and with working is important
    10·1 answer
  • Question 7:
    15·1 answer
  • 1. Which of the following statements is NOT true about the linear
    8·2 answers
  • In the figure below, j || m. Find the values of x and y.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!