1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
2 years ago
7

What is the solutions to (2x-1)(3x+4)=0?

Mathematics
2 answers:
yan [13]2 years ago
6 0
X = 1/2
x = -4/3
If you plug them in your equation should equal out.
professor190 [17]2 years ago
3 0

Answer:

x1= 4/3

X2= 1/2

You might be interested in
Fitness Classes cost £6 per person. The table shows the number of people who go to the classes on Thursday, Friday and Saturday.
Pachacha [2.7K]

Answer:

£216

Step-by-step explanation:

  • Cost = £6 per person
  • Teacher earns = 90% of total

<u>Total number of people:</u>

  • 13 + 11 + 16 = £40

<u>Total paymen</u>t:

  • 40*6= £240

<u>Teacher earns in total per given week:</u>

  • 240*90/100 = £216

7 0
3 years ago
Which equation represents a proportional relationship that has a constant of proportionality equal to 1/5
Sergio [31]
Y=1/5x ! :) I hoped this helped ! Privately message me if you need help with anything else !!
3 0
3 years ago
Cooper wrote checks on his checking account for $20, $20, $18, $20, and $35. He also deposited $53 in the account. Which number
yaroslaw [1]
C beacause I’m big brain
3 0
2 years ago
Does anybody know the correct answer?
d1i1m1o1n [39]

Answer:

arithmetic

Step-by-step explanation:

hope it helped

5 0
2 years ago
How can cuisinaire rods help you in fractions
gladu [14]
Helps you learn mathematical concepts, such as the four basic arithmetical operations and finding divisors.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A spinner and 4 cards are shown below: A spinner with 5 equal sectors is shown in the figure. The colors Green, Blue, Purple, Ye
    8·2 answers
  • 16. Afla numărul necunoscut:
    13·1 answer
  • What does geometry mean ?
    9·2 answers
  • What is the area of a circle that has a diameter of 10 feet? (Use 3.14 for pi.)
    7·1 answer
  • Determine whether the following sampling is dependent or independent. Indicate whether the response variable is qualitative or q
    10·2 answers
  • Please help with this im super lost and confused
    5·1 answer
  • A 9-pack of golf balls costs $8.74. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    13·1 answer
  • 12 + 3 (URGENT!!!!!!)
    7·2 answers
  • Which ordered pairs make the equation true?
    5·1 answer
  • B=3 V/h<br> I’m supposed to solve the question for V.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!