Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
5/10 houses gave her chocolate
if you simplify 5/10 by dividing by both the top and bottom by 5 to get 1/2
Answer: I have no clue what the second one is but the first one is 1.
Step-by-step explanation:
First, you need to find 25% of 52.60
Convert 25% to decimal:
25% = .25
Find 25% by multiplying its decimal equivalent by the sales price.
.25 x 52.60 = 13.15
Next, subtract that amount from 52.60 to find the new sale price.
52.60 - 13.15 = 39.45
The final price is $39.45
The question is incomplete. Here is the complete question:
A machine covers 5/8 square foot in 1/4 hour. what is the unit rate?
Answer:
2.5 square feet per hour
Step-by-step explanation:
Given:
Area covered by a machine = 
Time taken to cover the given area = 
Now, unit rate of the first quantity with respect to second quantity is the magnitude of the first quantity being when the second quantity is one unit.
Here, the first quantity is the area covered and the second quantity is the time taken.
So, unit rate is the area covered by the machine in 1 hour.
In order to find that, we use the unitary method and divide the area by the total time taken. Therefore,

Thus, the unit rate is 2.5 square feet per hour.