1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
2 years ago
5

Mark, Bridget and Sushil share £14 in a ratio 2:3:2. How much money does each person get?

Mathematics
1 answer:
icang [17]2 years ago
5 0

Answer:

Mark = 4, Bridget = 6, Sushil = 4

Step-by-step explanation:

You can add up all of the ratios, which is 7, and do 14/7 to find how much each ratio has in terms of money. So if someone had a ratio of 1, they would get a dollar, and since Mark and Sushil has 2, they get 4 dollars. (I'm American Sorry.)

You might be interested in
Part 1
natali 33 [55]
Because December is really cold
5 0
2 years ago
IS IT A OR B PLEASE ANSWER FOR BRAINLIEST!!!
maks197457 [2]
I say the answer is A, correct me if I'm wrong.
5 0
3 years ago
What is the slope of the line.
irina [24]

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

I believe it's A. Hope this helps.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A population increases 3% each year. If the city is now 5 million, what will the population be in 5 years?
Step2247 [10]
5 million x 3% = 150,000
1 Year = 5,150,000

5.15 million x 3% = 154,500
2 Years = 5,304,500

5,304,500 x 3% = 159,135
3 Years = 5,463,635

5,463,635 x 3% = 163,909.05
4 Years = 5,627,544.05

5,627,544.05 x 3% = 168,826.322
5 Years = 5,796,370.37

After 5 years, the population will be 5,796,370.37
8 0
3 years ago
Identify whether each phrase is an expression, equation, or inequality.
Andreyy89

Answer:

Step-by-step explanation: 4y+8=9 is an equation. 3-2 is an expression. 7y<6 is an inequality!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • in a certain linear equation, the rate of change of y with respect to x is two. write the equation if the coordinate (0,1) is a
    6·1 answer
  • The prism shown has a volume of 3,024 cm3.
    11·2 answers
  • Whitney rented an apartment for $11,600 for the first year she lived in the apartment. Each year after that the price for the ap
    14·1 answer
  • Please help me asap
    5·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • Soo Lin walks her dog at a constant rate. The distance
    11·1 answer
  • Which of the following demonstrates the correct first step in copying a segment?
    15·1 answer
  • What is the domain of the function graphed below?
    9·1 answer
  • Please help me thank you
    9·2 answers
  • Fourer ser <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=4" id="TexFormula1" title="4" alt="4" align="absmiddle" class="latex-formula"><
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!