That's false.
Let's see an instance:
10% of 300=30
20% of 100=20
It doesn't work here so it's false
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
If the bicyclists is traveling 18 miles every hour and needs to travel a sum of 90 miles, you need to divide 90/18 equaling the total time (in hours) needed to travel 90 miles. Hope this helps
Step-by-step explanation:

Answer:
10
Step-by-step explanation: