Answer:
80
Step-by-step explanation:
A mile is 5280 feet so you do 5 times 5280 to get 26400.
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Divide total km by the km in the scale:
112 / 16 = 7
The answer is A. 7 cm
1. Given a group of n people. There are C(n, r) ways of forming groups of r out of n.
2. Where C(n, r)=
![\frac{n!}{r!(n-r)!}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Bn%21%7D%7Br%21%28n-r%29%21%7D%20)
3. For example, given {Andy, John, Julia}. We want to pick 2 people to give a gift: we can pick {(Andy, John), (Andy, Julia), (John, Julia)}, so there are 3 ways. So we can list and count.
4. Or we could do this with the formula C(3, 2)=
![\frac{3!}{2!(1)!}= \frac{3*2*1}{2*1}=3](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%21%7D%7B2%21%281%29%21%7D%3D%20%5Cfrac%7B3%2A2%2A1%7D%7B2%2A1%7D%3D3%20%20)
5. C(8, 6)=
![\frac{8!}{2!6!}= \frac{8*7*6!}{2*6!}= \frac{8*7}{2}= 4*7=28](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B8%21%7D%7B2%216%21%7D%3D%20%5Cfrac%7B8%2A7%2A6%21%7D%7B2%2A6%21%7D%3D%20%5Cfrac%7B8%2A7%7D%7B2%7D%3D%204%2A7%3D28)
So there are C(8,6)=28 ways of chosing 6 out of 8 people to form the subcommittees. <span />