1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tino4ka555 [31]
3 years ago
15

What whole number best approximates the value of x?

Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]3 years ago
4 0

The answer is 87

For this problem, the method I used was more of a guess and check because I simply plugged the options into a calculator to see which one would be closest a little bit past 9.3 but not all the way 9.4

the square root of 87 is 9.32 so you would round down while the square root of 88 is 9.38 which would round up

Hope this helps :)

You might be interested in
What is the least common multiple of 2,6 and 15?
Alex

Answer:

LCM of 6 and 15 by Listing Multiples

Step 2: The common multiples from the multiples of 6 and 15 are 30, 60, . . . Step 3: The smallest common multiple of 6 and 15 is 30.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 24 ft ladder is positioned next to a house for window cleaning. The manufacturer recommends the ladder rest at an angle of 76°
Butoxors [25]

Answer:

6 feet

Step-by-step explanation:

cos = adj/hyp

cos76 = adj/24

multiply both sides by 24

24 * cos76 = adj

5.806125494392025 = adj

Rounded

6 feet

8 0
3 years ago
X - 0.25x = 0.75x
MrRissso [65]
I have no idea myself
3 0
3 years ago
A college bookstore marks up the price that it pays the publisher for a book by 35 %. If the selling price of a book is $ 87.00
Dimas [21]

Answer:the amount that the bookstore pay the publisher for the book is $64.4

Step-by-step explanation:

Let x represent the amount that the bookstore pay the publisher for the book.

The college bookstore marks up the price that it pays the publisher for a book by 35%. This means that the value of the mark up would be

35/100 × x = 0.35 × x = 0.35x

Therefore, the amount that the bookstore is selling the book would be

x + 0.35x = 1.35x

If the selling price of a book is $ 87.00, then it means that

1.35x = 87

x = 87/1.35 = 64.4

7 0
3 years ago
Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
Levart [38]

Answer:

1oz cost $0.39 which will be the unite rate

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 5-lb box of soap powder costs $ 4.65. A 10-lb box of the same powder costs $ 8.90. Which is the better price?
    5·1 answer
  • The equation below describes a proportional relationship between x and y. What is the constant of​ proportionality?
    10·1 answer
  • What is the total cost, with 8% sales tax, of a $75 pair of shoes​
    8·2 answers
  • -11=-7/y<br><br> PLSSSS HELPPP
    5·1 answer
  • 1. Write 12 cookies to 30<br> brownies as a ratio in<br> simplest form.<br> 5:2<br> 12:18<br> 2:5
    7·2 answers
  • Tyler has a three-dimensional shape with a bottom layer of 12 cubic inches. What is the volume of this figure if it has 3 layers
    9·2 answers
  • Explain the attributes that make a rhombus different from a rectangle
    13·1 answer
  • The monthly charges for Jims phone is
    11·1 answer
  • What’s the area of this following circle?
    8·1 answer
  • &gt;&gt; The total cost of a pizza and 3 drinks is $19. The price of the pizza is $10 and each drink is the
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!