1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nina [5.8K]
3 years ago
6

What is 4.4 in fraction form

Mathematics
2 answers:
Thepotemich [5.8K]3 years ago
8 0
4 1/5 would be in simplest form
Ray Of Light [21]3 years ago
6 0
4 4/10 is 4.4 in fraction form
You might be interested in
The County Fair has to 2 ticket options.Option 1 has an entry fee of $5 and charges $0.65 per ride per ride. Option 2 has an ent
Ugo [173]

For 25 tickets total cost of option one and option two to be the same.

Step-by-step explanation:

Let us assume the total number of rides = m

for which BOTH options cost same.

Case: 1

The cost of entry fee  = $5

The cost per ride = $0.65

So, the cost of m rides  = m x ( Cost of 1 ride )  

=  m x ($0.65 ) = 0.65 m

Cost of purchasing m tickets in first ride  = Entry Fee + Per ticket cost

                                                                       = 5 +0.65 m    ..... (1)

Case: 2

The cost of entry fee  = $10

The cost per ride = $0.45

So, the cost of m rides  = m x ( Cost of 1 ride )  

=  m x ($0.45 ) = 0.45 m

Cost of purchasing m tickets in second ride  = Entry Fee + Per ticket cost

                                                                       = 10 +0.45 m    ..... (2)

Now, equating (1) and (2), we get:

5 +0.65 m = 10 +0.45 m

or, 0.20 m = 5

or, m = 5/0.20  = 25

or, m = 25

Hence, for 25 tickets total cost of option one and option two to be the same.

5 0
3 years ago
HELP PLEASE ILL GIVE U 50 POINTS​
Likurg_2 [28]

Answer:

6x^2+2x

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the best buy?
olga55 [171]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

When you divide each of the prices by the amount of candy bars, B is the lowest. The price for 1 candy bar with A's price is 1.75. The price for 1 candy bar for B's is 1.71. The price for 1 candy bar with C's is 1.73 and the price of 1 candy bar for D's is 1.74. Again, B has the lowest price for 1 candy bar so the correct answer is B.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor the GCF: 21x3y4 + 15x2y2 − 12xy3.
-Dominant- [34]
Ugh, these questions.

21x^3y^4 + 15x^2y^2 - 12xy^3

3xy^2 (7x^2y^2 + 5x - 4y)

Clearing up clutter...

3xy² (7x²y² + 5x - 4y)

That's your answer.  Thanks for working my brain. ;)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain multi step equations
Mice21 [21]
Multi-step equations are equations that  require more than one step to solve.

For example:
2x+6 = 10          You subtract 6 from both sides
2x= 4                 Divide both sides by 2
x=2                    It took 2 steps to solve for x, so it is a muti-step equation.

One step equation:
2x =6                divide 2 by both sides
x=3                    It only took one step, so it is an one-step equation.

Hope this can help you! Please put branliest answer if you like it! 


3 0
3 years ago
Other questions:
  • A box of cereal cost 3.59 for 30 oz. How mich is the unit per ounce ? Round to the nearest cent
    7·1 answer
  • Need help asap! Need to find the value of x
    5·2 answers
  • Help please!!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Determine whether 8x + 18 + x is equivalent to 9(2+x) Complete the sentence to justify your answer
    15·2 answers
  • If one wheel on bob model is 4 inches across how many inches is the actual wheel on the bike
    12·1 answer
  • How to solve this problem
    15·1 answer
  • EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST:<br><br><br> A or D
    10·2 answers
  • The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.
    13·2 answers
  • Plz help and explain ur answer
    12·1 answer
  • Simplify the following cube root: cube root( 54x^6)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!