1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yKpoI14uk [10]
3 years ago
15

22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?

Mathematics
2 answers:
dimaraw [331]3 years ago
5 0
It’s 2.96 per Gallon
Vika [28.1K]3 years ago
4 0
It’s 2.98 explanation:you divide $65.56 and 22.
You might be interested in
What is the y-intercept of the function f(x)=4 - 5x?<br> -5<br> -4<br> 4<br> 5
Len [333]

Answer:

4

Step-by-step explanation: Its  4 becuase you plug in the zero like this'

f(x)=4-5(0)

f(0)=4-0

f(0)=4

So it will (0,4)

3 0
3 years ago
What's the answer to the question?​
Doss [256]

Answer:

asa

Step-by-step explanation:

right angle

same base side

same length to other angle

6 0
3 years ago
Mrs. Adam measured the performance times of middle school orchestra 10 points
jenyasd209 [6]

Answer:

Un alambre de acero de 1.5 m se estira 2.0 mm con fuerza F. El diámetro del alambre de acero es 4.0 mm. El módulo de Young del acero es 2.0 x 1011 Nm-2. Determine la fuerza F aplicada sobre el alambre.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which statement correctly compares the centers of the distributions?
pashok25 [27]

Answer:

A i thinck

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The0 coach recoreded how fast his runners ran...
Naddika [18.5K]

Answer:

You didn't fully ask the question

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 5 1/3 divided by 7/8
    11·1 answer
  • What is the third term of this multiplication pattern? multiplication pattern using the formula 3 • 7n – 1 A. 147 B. 21 C. 1 D.
    7·1 answer
  • In engineering and product design, it is important to consider the weights of people so that airplanes or elevators aren't overl
    6·1 answer
  • Simply the expression. (-1(4-c)
    8·2 answers
  • Name the major arc and find its measure
    7·2 answers
  • What’s the password. Pleas help
    15·1 answer
  • A rectangle has an area of 24 cm2 Function f gives the length of the rectangle, in centimeters, when the width is w cm. Determin
    8·2 answers
  • A new car's original price is $13,999. If it's on sale for 10% off, what's the new price?​
    5·2 answers
  • Please help.<br> Is algebra.
    6·1 answer
  • Julio fills some bins with comic books. There are 8 comic books in each bin.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!