1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
3 years ago
12

Jason bought 3/4 of jelly beans for $12.60 how much would a pound cost Jason

Mathematics
1 answer:
Katena32 [7]3 years ago
8 0
$16.80 because $4.20 x 3 = $12.60 and $12.60 + $4.20 = $16.80
You might be interested in
What is 0.5x+1/5y-3.5x-4/5y
Virty [35]

Answer:

−3x+ −3/5y

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A circle with a radius of inches has a central angle of 0.25 radians that intercepts an arc of inches.
Murrr4er [49]
Arc length  = c* r    where  c = angle in radians and r = radius

                = 0.25 * 4

                = 1 inch
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate each function.<br> 15) f(n)= n° + 3n?; Find f(-4a²)
coldgirl [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve for x^2-2x+1=0
seraphim [82]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

x^2-2x+1=0\\

We will start by using the quadratic formula.

\frac{-(-2)+-\sqrt{(-2)^2-4(1)(1)}}{2(1)}

We will simplify that and get:

\frac{-(-2)}{2(1)}

So our answers would be:

x=1

7 0
2 years ago
When five times a number is decreased by 4, the result is 26.<br> What is the number?
ikadub [295]

Answer:

5 x 6 = 30 - 4 = 26

so the answer is 6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A map of Oak Hill City is printed on a grid that is similar to the coordinate system. Each unit on the grid represents one city
    13·2 answers
  • A farmer who is 72 inches tall is standing beside a silo that has a height of 140 feet. The length of the silo shadow is 31.5 fe
    5·1 answer
  • 3. A shoe store marks up its merchandise by 8%. What was the selling price of a pair of shoes whose
    14·2 answers
  • Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
    5·1 answer
  • Sara has 1 and 1/2 is a pizza leftover from the night before.she wants to spilt it up equally so that she can take the same amou
    9·2 answers
  • A rectangular prism has a volume of 170 cm³ the length of the prism is 5 cm in the height of the prism is 17 cm what is the widt
    15·1 answer
  • the formula F=9/5C + 32 changes a temperature reading from the Celsius scale C to the Fahrenheit scale F. What is the temperatur
    14·1 answer
  • 6.
    12·1 answer
  • I do n't understand please help?
    14·2 answers
  • The area of manang district is square kilometre is 2,246 find the prime factors of 2246​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!