1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
4 years ago
12

The price of a mobile phone decreased from $375 to $250 during a clearance sale. What is the percent of decrease in the price?

Mathematics
1 answer:
Tresset [83]4 years ago
4 0
So decrease is 375-250=75

so convert 75/375 to percent
percent means part out of 100 so 
x/100=x%

divide 125/375=0.3333/1

multiply by 100/100=33/100=33%

the answer is 33% or B
You might be interested in
What is the greatest common factor of 30a^2b^4 and 24ab^3?
Readme [11.4K]
30a^2b^4 GCF = 2
24ab^3 GCF = 3
6 0
3 years ago
Find z such that 7.5% of the standard normal curve lies to the left of z.
sergeinik [125]
A probability of 0.075 corresponds to a z-score of about z\approx-1.44, i.e.

\mathbb P(Z
3 0
3 years ago
Rewrite (21+31).4 using the disbributive property of multiplication over addition
Mamont248 [21]

Answer: evaluate it is 52

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Kai bought 120 shares of stock for $68.24 per share. He sold them nine months later for $85.89 per share. What was his capital g
nevsk [136]

Answer:

2118 dollars

Step-by-step explanation:

His capital gain is the difference in the (sell - buy) prices multiplied by the number of shares (120).

120 * (85.89 - 68.24) = 120 * 17.65 = 2118

The capital gain is a short term gain (held under a year)

The amount is 2118 dollars.

6 0
3 years ago
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?
jolli1 [7]

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the mean of 23,25,24,26,23,25,22,22,23,40
    14·2 answers
  • Amanda delivers 56 meals in 4 hours. At this rate, how many meals can she deliver is 7 hours?
    8·2 answers
  • Of 48 orchestra members 30 are girls what ratio compares the number of boy to girls
    14·1 answer
  • Use complete sentences to describe why the product of x3 and x7 is x10.
    8·1 answer
  • Justin wants to rent a boat and spend at most 36. The boat costs 6 per hour, and Justin has a discount coupon for 4 off. What ar
    11·1 answer
  • Help<br><br> Don’t use for points or will take it back
    15·2 answers
  • Can you pls help!!!!??!?!?!,!
    13·1 answer
  • Select all the expressions that have a value of 180 when b = 4.
    10·1 answer
  • Solve the variables ​
    11·1 answer
  • What are the steps to solve 5m-8=3m+8
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!