1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
11

If 7x = 24 y, find the ratio of x to y.​

Mathematics
1 answer:
MArishka [77]3 years ago
8 0

Answer:

7:24 or \frac{7}{24}

Step-by-step explanation:

a ratio is usually defined as a fraction ( the first to the next)

You might be interested in
6th grade math help me pleaseee
omeli [17]

Answer:

my man dude it is 56

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
To reduce a number to a specified number of digits, without rounding it. You simply cut it off. What is the name of this term
KATRIN_1 [288]
Truncate <== that is ur answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to this question
kobusy [5.1K]

Answer:

The 3rd and 4th choices are correct.

Step-by-step explanation:

The x values and y values are reversed from each other.

6 0
2 years ago
Solve x squared minus 2x minus 15 equals 0 using the zero product property
Pani-rosa [81]
X^2 - 2x - 15 = 0

(x - 5)(x + 3) = 0

We have two factors:

(x - 5) and (x + 3)

Set each factor to 0 and solve for x.

Take it ftom here.

4 0
3 years ago
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of
Mashcka [7]

Answer:

$1.66 per pound of potatoes.

Step-by-step explanation:

I think you can just ignore the part at the beginning, this is probably a multi-part question.

unit price is just amount/cost so all you need to do is substitute that.

7/4.20 = 1.66$ per Pound

Good luck with your schoolwork/homework!

-----------------------------------------------------------------

Sorry in advance for bad explanations or wrong answers.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression has the same value as 59.2 subtract 84.7
    14·1 answer
  • Please answer asap!!
    7·2 answers
  • Tim and three friends go on holiday together for a week. The 4 friends will share the costs of the holiday equally. Here are the
    11·1 answer
  • Can you help me with this problem i need to go to sleep for school tmrrr​
    14·2 answers
  • Can someone please help me ​
    9·1 answer
  • In a candy mix there are 4 green bars for every 3 red bars. How many red bars are there if there are 200 green bars
    13·2 answers
  • the cost of parking of an hourly lot can be represented by the following equation y=3x+2. what does the 3 tell you about the cos
    9·2 answers
  • Haley mixes 2 1/2 a cup of water with 1/3 of grape juice concentrate. Michael mixes 1 1/3 cups of water with1/4 of grape juice c
    6·1 answer
  • Q1: Suppose that the numbers of persons per car arriving at the entrance to an amusement park has an average 2. What is the prob
    14·1 answer
  • Simplify -a + 7+5(-4+7a)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!