1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
avanturin [10]
2 years ago
15

4. Celia is making biscuits. Her recipe calls for 1/3 cup of flour, but

Mathematics
2 answers:
aniked [119]2 years ago
5 0

Answer:

16.5% full

Step-by-step explanation:

1/2 in decimal is 0.5

1/3 in decimal is 0.33

0.5x0.33=0.165

0.165 as a percentage is 16.5%

AveGali [126]2 years ago
3 0

Answer:

I think it is 5/6

Step-by-step explanation:

She should do 5/6 of the way because 1/3x1/2=5/6

You might be interested in
20 and 1/2 x 10 1/4 x 12
Andru [333]

Answer:

2521.5

Step-by-step explanation:

20.5 · 10.25 · 12

2521.5

5 0
3 years ago
How do i find the volume of a cone
enyata [817]
V=PiR^2H/3

Pi = 3.14 (use pi symbol on calculator)
R is the radius if the cones bottom
H is the height of the cone
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is
Nata [24]

the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75

<u>Step-by-step explanation:</u>

Given A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11. For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23 . We have to find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

Let the cost of each pound of trail mix is $y.

and  the cost of each pound of jelly beans is $x.

According to question,

For   3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11.

⇒ 3x+2y=11  →  (1)

For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23

⇒ 5x+6y=23 →  (2)

Solving (1) and (2), we get

3(1 equation)-(2 equation)=0

⇒3(3x+2y)-5x-6y=3(11)-23

⇒9x+6y-5x-6y=10

hence,

⇒4x=10

⇒x=2.5

Putting x=2.5 in  3x+2y=11  we get ;

⇒  3x+2y=11

⇒  3(2.5)+2y=11

⇒  2y=11-7.5=3.5

⇒  y=1.75

Hence, the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75 .

6 0
3 years ago
4.9x 10^2 as a decimal number????
harkovskaia [24]

Answer:

490.0...

Step-by-step explanation:

4.9 x 10^2

(squared)

4.9 x 10 x 10

the easiest way to do this is to move the decimal 2 places to the right, as

10 x 10 = 100

4.9 x 100 = 490.0...

7 0
3 years ago
How to solve 6x+5x-4=2x-8
solniwko [45]
6x+5x-4=2x-8~~~First we simplify(add 6x and 5x)
11x-4=2x-8~~~Now add 4 to both sides
       +4      +4
11x=2x-4~~~~Remove 2x from both sides now.
-2x   -2x
9x=-4~~~~Now divide by 9x
÷9x ÷9x

x= -4/9

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose a fair die is rolled eight times. find numerical values for the expectation
    14·1 answer
  • A deposit of $200 is made in an account at the beginning of each month at an annual interest rate of 3% compounded monthly. The
    6·1 answer
  • Help me by answering these 2 for me :)​
    5·1 answer
  • Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp?
    10·1 answer
  • Which are not polynomials?
    11·1 answer
  • Please solve this!
    13·2 answers
  • -59 Points!-
    14·2 answers
  • 3∣a−b∣ if a=−9 and b=3
    12·1 answer
  • A car and a motor bike are priced at $19877. If the value of the car is four times the value of the motor bike, how much is the
    7·1 answer
  • Can someone help me plsss.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!