1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zzz [600]
3 years ago
11

Lines EC and HF are parallel CDG is congruent to dgh what is the measure of CDG

Mathematics
1 answer:
Verizon [17]3 years ago
5 0
Angle ADC and EDG are congruent(vertical angles)
Same side interior angles are =180
2x+4x-30=180
6x-30=180
6x=210
x=35
CDG is congruent to DGH(alternate interior)
4x-30
4(35)-30
140-30
=110
You might be interested in
HELPPPPPP PLEASEEE !!! After how many missing assignments will a student likely have a zero for an average? (Remember to draw yo
vodomira [7]

Answer:

After 7 assignments and for the line of best fit you want to draw a line where half of the dots are on ether side of the of the line but it also has to fallow the flow of the dots.

6 0
3 years ago
In each of the following problems, choose the price per unit per oz. in blanks a. and b, and then select the best buy.
hichkok12 [17]
There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car travels at an average speed of 52 miles per hour How many miles does it travel in 5 hours and 45 minutes
hammer [34]

5 h 45 min = 5.75 hours

52 * 5.75 = 299 miles

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to<br> 128x8,329 ? Assume y20 and 720
kaheart [24]

Answer:767600640

Step-by-step explanation: If 720 equals x, you multiply 128 by 720, and multiply the answer by 8,329.

8 0
3 years ago
3 T-shirts cost $12. How<br> much will 50 T-shirts<br> cost?
LekaFEV [45]

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate:

12/3= 4

Then multiply:

4*50= 200

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the domain and range of each relation?
    12·1 answer
  • Solve for y then plug in (-12) for x. Show work please.<br><br> x = 24 + xy
    9·1 answer
  • What is the cube root of 216x^9 y^18
    6·1 answer
  • In a school, the ratio of musicians to athletes is 3 : 1. The number of musicians is how many times the number of athletes?
    13·1 answer
  • 144 out of 600 students took Business Mathematics. What percent of students did not take the course?
    9·2 answers
  • A line passes through the points (-23, -22) and (-17, -22). What is the slope of the line
    8·1 answer
  • Line l has a slope of 1.2. What is the slope of line p that is parallel to line l
    11·1 answer
  • Now this is Part B. The second part of the equation. If you answer this right you will win Brainliest. Don’t tell me what you th
    8·1 answer
  • Look at image please help me
    6·1 answer
  • 2x + y = 7 -4x = 2y + 14 Is it single solution No solution or many solution
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!