1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
10 months ago
9

The price of Stock A at 9 A.M. was ​$15.03. Since​ then, the price has been increasing at the rate of ​$0.05 each hour. At noon

the price of Stock B was ​$15.53. It begins to decrease at the rate of ​$
0.14 each hour. If the two rates​ continue, in how many hours will the prices of the two stocks be the​ same?
Mathematics
1 answer:
irina1246 [14]10 months ago
3 0

After 1.842 hours the price of Stock A and Stock B will be the same using a set of linear equations.

A grouping of one or more linear equations containing the same variables is known as a system of linear equations.

For Stock A :

The initial price = $15.03

The rate of increase = $0.05

For Stock B :

The rate of decrease = $15.53

The rate of decrease per hour = $0.13

Then the price of stock A at noon will be:

$ 15.03 + $ (0.05 × 3) = $ 15.03 + $ 0.15 = $15.18

The period of time during which the stock price will remain constant:

15.18 + 0.05t = 15.53 - 0.14t

Simplifying the terms we get,

0.05t + 0.14t = 15.53 - 15.18

0.19t = 0.35

t = (0.35 ÷ 0.19) hours

t = 1.842 hours

Therefore, the stocks will be of equal price after 1.842 hours.

Learn more about stocks here:

brainly.com/question/1193187

#SPJ9

You might be interested in
5. In your part-lime job selling kitchen knives, you have two different sets available.
Korvikt [17]

Answer: 8.75

Step-by-step explanation:

575 divided by 3 equals 175. Divided by 20 equals 8.75. Probably rounds up to 9 but i dont know.

6 0
2 years ago
There are 87.4 calories in one serving of cherries. How many calories are in 3.85 servings? Enter your answer in the bo
Maru [420]

Answer:

336.49

Step-by-step explanation:

Multiply 87.4 times 3.85 to find your answer.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help with this question tyy
bearhunter [10]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

63/9=7

7^2=49

49/7=7

7-7=0

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the quadratic equation in standard form:<br> 3x2 – X – 4= -30<br> x
zhuklara [117]

Answer:

3x²-29x+4

Step-by-step explanation:

3x²-x-4=-30x

0=-30x-3x²+x+4

0=-3x²-29x+4

4 0
2 years ago
More help :3 please and thnx
Mariana [72]

Answer:

a. there's a lot of options but here are a few: 1 and 5, 5 and 6, 2 and 1, 2 and 6

b. also a lot of options but here are a few: 1 and 6, 5 and 2, 3 and 8, 4 and 7

Step-by-step explanation:

supplementary angles are two angles that add up to 180 degrees, so essentially two angles that, combined, are equal to a straight line.

vertical angles are angles that are opposite each other when two lines cross.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the product (7x10^-5)x(5x10^-8) in scientific notation
    7·1 answer
  • Kamila has a rectangular lawn that measures 80 by 150 feet. She wants to lay gravel made from colored rock in a border, 6 feet w
    6·2 answers
  • There are 2 squares, and the ratio of their perimeters is 5:8. If the area of the first square is 225m², then what is the area o
    9·1 answer
  • How long will it take you to drive 175 miles at a speed of 25 miles per hour
    6·1 answer
  • Sameen bought 2 1/5 pounds of carrots for $6.60. At that rate how much would 1 pound of carrots cost.
    7·2 answers
  • Can one of y’all help me pls
    12·1 answer
  • What is the product of 25 and (6/5n + 3 1/4)​
    5·1 answer
  • Find the measure of the missing angle.<br> a<br> 77°
    12·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
    7·1 answer
  • Fill in the missing numbers below.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!