1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
3 years ago
15

Questions 1-14of 14

Mathematics
1 answer:
matrenka [14]3 years ago
6 0
Answer is b because the veritable is just 1 but the 4 stays the same
You might be interested in
Please show work 7r + 21 = 49r
gulaghasi [49]

Answer:

1/2 = r

Step-by-step explanation:

7r + 21 = 49r

Subtract 7r from each side

7r-7r + 21 = 49r-7r

21 = 42r

Divide each side by 2

21/42 = 42r/42

1/2 = r

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
One side of a rectangle is 10 feet shorter than twice another side. Find the length of the shorter side if we also know the peri
seropon [69]

Answer:

  6 feet

Step-by-step explanation:

Let x represent the length of "another side." Then "one side" is ...

  2x -10 . . . . . . 10 feet shorter than twice another side

The sum of these two side lengths is half the perimeter, so is ...

  x + (2x -10) = 14 . . . . . two sides are half the perimeter

  3x = 24 . . . . . . . . . . . . add 10, collect terms

  x = 8 . . . . . . . . . . . . . . .divide by the coefficient of x

  (2x -10) = 2·8 -10 = 6 . . . . find "one side"

We have found "one side" to be 6 feet long, and "another side" to be 8 feet long. The shorter side is 6 feet.

8 0
3 years ago
If Keira spends $45 on petrol, 1/ 9 of the money on other items and 1 /5 of the money on clothes. How much money does she spend
gogolik [260]

Answer:

The money Keira spent on food is $31.

Step-by-step explanation:

Total money spent by Keira = $45

Things Keira spent money on:

1. Clothing

2. Food

3. Other items

Money spent on Clothing = 1/5 of total money

= 1/5 x $45

Money spent on Clothing = $9

Money spent on Other Items = 1/9 of total money

= 1/9 x $45

Money spent on Other Items = $5

Money spent of on Food = Money spent - (Money spent on clothing + other items)

Money spent on food = 45 - (9+5)

= 45 - 14

Money spent on food = $31

4 0
3 years ago
Which of the following pairs of numbers has at least common multiple of 36?
Aleks [24]
0,3,6,9,12,15,18,21,24,27,30,33,36
0,12,24,36

3 0
3 years ago
What is the 3 in 350 compared to the 3 in 403
DanielleElmas [232]
The 3 in 350 is in the hundreds place. the 3 in 403 is in the ones place
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Whats equivalent to 1/5
    14·1 answer
  • Please answer this correctly
    7·1 answer
  • Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? <br>​
    10·1 answer
  • A car can travel 28 miles per gallon of gas. How far can the car tavel on 8 gallons of gas?
    9·1 answer
  • $1.98<br> $5.25<br> $6.40<br> which is the best?
    13·2 answers
  • I need help finding the slope, identifying the initial value and writing An equation for a linear function and finding the X ans
    8·1 answer
  • -a - (b2+ a 62) - (-a' - a²b2)
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS ALSO!!!​
    9·1 answer
  • two of the interior angles of a polygon are 134° and 156° and each of the remaining angles is 151°. find no of sides of the poly
    11·1 answer
  • Lol sorry help me again!​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!