1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oduvanchick [21]
3 years ago
8

Please help!!!? Find m

Mathematics
1 answer:
Maru [420]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

m\angle F =tan^{-1}\frac{4}{6}\\m\angle F =33.690067526\degree\\m\angle F =33.7\degree

You might be interested in
A typical tip in a restaurant is 18% of the bill. If the bill is 150,what would the typical tip be​
Natasha_Volkova [10]

<u><em>You want to leave a 18% tip on a meal that cost $150.</em></u>

<u><em>First, convert the 18% to an actual number that can be used in a calculation. For percents,this is always done by simply dividing the percent (in this case 18%) by 100%.So, the conversational term "18%" becomes 18% / 100% = 0.18 in terms of a real mathematical number.</em></u>

<u><em>Second, you need to find out what 18% of your $150 meal cost is.This is always done by multiplying 0.18 by $150.00, or</em></u>

<u><em></em></u>

<u><em>0.18 x $150.00=$27.00.</em></u>

<u><em>So, the amount of tip you are going to leave is $27.00.</em></u>

<u><em></em></u>

<u><em>This makes the total cost of your meal (to write on your charge slip or other payment)</em></u>

<u><em></em></u>

<u><em>$150.00 + $27.00 = $177.00. </em></u>

<u><em>-By TheRealMarinette</em></u>

<u>Please do not copy N Paste This Answer.</u>

8 0
2 years ago
A tree is currently 8 feet tall and grows 3 feet per year . Model this scenario with an arithmetic sequence in explicit form.​
raketka [301]

Don't think this is technically math

6 0
3 years ago
Mai runs around a 400 meter track at a constant speed of 250 meters per minute. How many minutes does it take Mai to complete 4
goldfiish [28.3K]

Answer:

6.4 minutes, or 6 minutes and 24 seconds

Step-by-step explanation:

She is running 4 laps, so she is running 1600 meters total.  If she runs 250 meters per minute, divide 1600 by 250 to determine how many minutes it will take...

1600/250  =  6.4

Which is 6 minutes + 0.4 minutes          

*there are 60 seconds in a minute, so the 0.4 represents 40% of another minute.  Multiply 60 by 0.4 to see how many seconds this is...

(0.4)60  = 24 seconds,

So she ran the laps in 6 minutes and 24 seconds

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 tons of bark cost $29,120.00. What is the price per pound?
son4ous [18]
4*2000

29120/8000=$3.64
7 0
3 years ago
What is the equation for the line of reflection <br><br> A. X=6<br> B. Y=6<br> C. Y=x<br> D. Y=2
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

The line of reflection is x = 6.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help like RN!!!<br> what are the foci of the ellipse? graph the ellipse. 18x^2+36y^=648
    12·2 answers
  • I will mark brainlist if correct.help!
    6·1 answer
  • PLEASE HELP I GIVE THANKS
    13·1 answer
  • The question: Bob and Larry combine to run a 7,460-meter race in 27 minutes. Bob runs an average speed of 300 meters per minute,
    5·1 answer
  • Linear programming: You're making fruit baskets. Each day you have 240 oranges, 270 bananas, and 320 apples. Arrangement A earns
    8·1 answer
  • Simplify the product. <br> ((3x-6)/(x+5))·((2x+10)/(x-5))
    12·1 answer
  • Explain the translation shown in the picture below
    7·1 answer
  • Please help!! Im super confused
    12·1 answer
  • a florist makes 24 bouquets from 18 roses and 30 tulips. all of the bouquets will include both roses tulips. what do you notice
    13·1 answer
  • 364 - 127 I AM IN 2ND NOT MIDDLE SCHOOL​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!