1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
15

4 tons of bark cost $29,120.00. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
son4ous [18]3 years ago
7 0
4*2000

29120/8000=$3.64
You might be interested in
the point (2,3) is in the terminal side of an angle theta, in standard position. what are the values of sine, cosine, and tangen
suter [353]
(2,3) so x=2, y=3 and h=(2^2+3^2)^(1/2)=√13

sina=3/√13, cosa=2/√13, tana=3/2 Afterwards multiply sina and cosa by √13/√13 and get sina=(3√13)/13 and cosa=(2√13)/13
8 0
3 years ago
Why is my dad so mean to me?
Vladimir79 [104]
To be honest there are lots of different reasons. You might want to try and talk to him to let him now how he is making you feel.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which data set could be represented by the box plot shown below?
valentinak56 [21]

Answer:

The answer is C

Step-by-step explanation:

the lowest point of the box plot is at 1  and the highest is at 19, so by that it can't be A.

The box plot shows 12 being the median so that automatically leaves C but just to make sure the first half would be 6 and half of the last part would be 16 if that makes sense.

6 0
3 years ago
76 people left before the movie ended 124 people remained how many people were in the theater when it was full 
andre [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

124 + 76 = 200 ☺

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jimmy needs to rent a banquet hall for a charity dinner. Facility A charges customers a one-time fee of $500 plus $15 for every
I am Lyosha [343]
I would believe it to be option 2 Because (m) will be meals but for it to be less would be 500+15m>1000+5m
4 0
2 years ago
Other questions:
  • During which interval was the bicyclists speed the greatest?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ! !
    14·1 answer
  • How does the suffix help you understand the meaning of announcement
    15·1 answer
  • The table shows amounts of different types of juices that Staci mixes to make fruit punch.She plans to fill 1.4-liter containers
    10·1 answer
  • Daley wrote an equivalent equation to determine how many pounds of blueberries he could buy. Analyze Daley’s work. Did he make a
    11·2 answers
  • Max brought $20 to the arcade. Each arcade game cost $1.25 to play. He used $6.50 to buy snacks. Which of the following inequali
    10·2 answers
  • Please help me! I will give brainliest to first and correct answer!
    12·2 answers
  • What is the vertical asymptote of the function?<br> O x=-10<br> O x=-2<br> O x = 0<br> Ox=2
    13·1 answer
  • Hellllppppppppppp!!!! Please
    5·1 answer
  • Plzzzzzz help
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!