Answer: Fifth grade mean: 4.67
Seventh grade mean: 3.46
Fifth grade median: 5
Seventh grade median: 3.5
Step-by-step explanation: I just did the question
Answer:
B. False
Step-by-step explanation:
According to pythagorean theorem, for this to be a right triangle, the sum of square of the length of the two legs must equal square of the length of the hypotenuse (longest side).
So
should equal 
- <em>We also know that
</em>
Hence,
, and
They ARE NOT EQUAL, so the triangle is NOT a right triangle.
Answer:
85 ft^2
Step-by-step explanation:
The four sides of the pyramid: 5×6÷2×4=60
The bottom of the pyramid: 5×5=25
60+25=85 ft^2
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer:
2. 10 muffins with chocolate 30 without chocolate
Step-by-step explanation: