1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nydimaria [60]
3 years ago
15

Jerome solves the inequality y–2 ⩽ 9 in one step, writing y ⩽ 11 as the solution. What property best justifies the step he used

to solve the inequality?
A. multiplication or division property of inequality
B. addition or subtraction property of inequality
C. distributive property​
Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]3 years ago
8 0
The answer is b because he added 2
You might be interested in
The dot plot shows the number of hours, to the nearest
Hoochie [10]

Answer: Fifth grade mean: 4.67

Seventh grade mean: 3.46

Fifth grade median: 5

Seventh grade median: 3.5

Step-by-step explanation: I just did the question

3 0
3 years ago
WXY is a right triangle. <br><br> A. True. <br> B. False.
lora16 [44]

Answer:

B. False


Step-by-step explanation:

According to pythagorean theorem, for this to be a right triangle, the sum of  square of the length of the two legs must equal square of the length of the hypotenuse (longest side).

So  (\sqrt{34} )^{2}  should equal  (\sqrt{18} )^{2}+(\sqrt{18} )^{2}

  • <em>We also know that  (\sqrt{a} )^{2}=(\sqrt{a})(\sqrt{a})=a</em>

Hence,  (\sqrt{18} )^{2}+(\sqrt{18} )^{2}=18+18=36  , and

(\sqrt{34} )^{2}=34

They ARE NOT EQUAL, so the triangle is NOT a right triangle.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the surface area of the figure below:<br> ???
Ulleksa [173]

Answer:

85 ft^2

Step-by-step explanation:

The four sides of the pyramid: 5×6÷2×4=60

The bottom of the pyramid: 5×5=25

60+25=85 ft^2

6 0
2 years ago
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
3 years ago
2. A bakery makes 40 different flavors of muffins. 25% of the flavors have chocolate as
oksano4ka [1.4K]

Answer:

2. 10 muffins with chocolate 30 without chocolate

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the odd of rolling two number cubes and getting the sum of 7
    14·1 answer
  • 4( -x + 4) = 12 I need help asap​
    14·2 answers
  • What is the orthocenter of the triangle with two altitudes given by the lines x = -1 and y = x+1
    7·1 answer
  • The answer to a multiplication problem is called the? The answer to a multiplication problem is called the? Follow 11 answers 11
    15·1 answer
  • 546/5 it is hard it i
    6·2 answers
  • Which equation represents a line that is parallel to the line y = - 4x +5?
    13·2 answers
  • These points are linear. Find the slope.
    12·1 answer
  • HELPPP ASAP !!! it’s for a test
    6·2 answers
  • Ester bought 2 1/2meter telephone cord and a 45 cm internet cord. How many centimeters of cord does she have in all?
    11·1 answer
  • Mahni plans to spend the next 12 weeks saving some of her income. She will save $x a week for the first 6 weeks and then $(2x −
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!