1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
belka [17]
3 years ago
6

Two numbers are randomly selected from integers 1 through 9. What is the probability that only one of the integers is odd given

that the sum of the two numbers is odd?
Mathematics
1 answer:
12345 [234]3 years ago
6 0

Answer: i think its just 1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The locations:
GREYUIT [131]

The quadrilateral is a trapezoid and the area of the quadrilateral is 85.04 square units

<h3>How to determine the quadrilateral?</h3>

The vertices are given as:

A:(-2, 3) B:(4, -6) C:(10, 2) D:(6, 8)

Next, we plot the vertices (see attachment)

From the attached graph, we can see that the quadrilateral is a trapezoid

<h3>How to determine the area?</h3>

From the plot, we have the following features:

Height: AD

Parallel sides: CD and AB

Calculate the lengths using:

d = \sqrt{(x_2 -x_1)^2 + (y_2 -y_1)^2}

So, we have:

AD = \sqrt{(-2 -6)^2 + (3 -8)^2}

AD = \sqrt{89}

CD = \sqrt{(10 -6)^2 + (2 -8)^2}

CD = \sqrt{52}

AB = \sqrt{(-2 -4)^2 + (3 +6)^2}

AB = \sqrt{117}

The area is then calculated as:

Area = 0.5 * (CD + AB) * AD

This gives

Area = 0.5 * (√52 + √117) * √89

Evaluate

Area = 85.04

Hence, the area of the quadrilateral is 85.04 square units

Read more about areas at:

brainly.com/question/24487155

#SPJ1

7 0
1 year ago
Show all of your work.
kirill [66]
864 shirts :) 36x 24
8 0
2 years ago
Vanna is saving for a trip. The hotel room will be $298.17 for 3 nights, and there will be additional fees. What is her daily co
docker41 [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

Total cost for the three nights

Total_3 = $298.17 + 3*u

Where <em>u </em>represents the unknown fees for a single day

To find the daily cost, we divide the previous equation by three

Daily cost = ($298.17 + 3*u)/3

Daily cost = ($99.39 + u)

So, if we create an inequality for the daily cost

Let x = Daily cost

x > $99.39

She will pay more than $99.39 per night

7 0
3 years ago
jessica weighs x+34 pounds and Ronda weighs 12 pounds less. If Jessica gains 5 pounds and Ronda loses 2 pounds, what is the sum
Vladimir [108]

Answer:

2x+59.

Step-by-step explanation:

Let <em>J </em>represent Jessica's weight and <em>R</em> represent Ronda's weight.

Jessica weighs <em>x+34</em> pounds. Thus:

J=x+34

Ronda weighs 12 pounds less than Jessica. In other words:

R=J-12=(x+34)-12\\R=x+22

The sum of their weights, therefore, is:

J+R\\=(x+34)+(x+22)=2x+56

Now, if Jessica gains 5 pounds and Ronda loses 2 pounds, the net gain of the total weight would be 3 pounds. Thus, we only need to add 3 to the original total to find the sum of their new weights:

2x+56+3=2x+59

The sum of the new [weights] is represented by 2x+59.

8 0
3 years ago
Four less than the product of 5 and a number is equal to 9 . Use the variable (w) for the unknown number
ivann1987 [24]

Answer:

w = 13/5

Step-by-step explanation:

The equation is : 5w-4=9

Then we add 4 to each side

5w = 13

Then we divide by 5

w = 13/5

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is greater, the greatest whole number with 4 digits or the least whole number with 5 digits? Explain
    6·1 answer
  • Three consecutive odd integers whose sum is at least eighty one
    11·1 answer
  • The total length of the stage is 76 feet. If the trap doors are centered across the stage, what is the distance from the left si
    12·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 36 Superscript negative one-half?
    5·2 answers
  • Please help me with (9, 10, &amp; 12.) If you could find the answer along with the work, that would be lovely. Thanks!
    11·1 answer
  • Can 5 qt 1 pt of fruit punch and 3 qt 1pt of ginger ale be poured into a 2 gal container with out it over flowing
    15·1 answer
  • A grocery store sells 6 pounds of apples for $12 dollars. What is the unit price of the apples
    11·2 answers
  • I need help can someone help
    7·1 answer
  • Bill has some counter in a bag.
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to the some 30 + 12
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!