1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
2 years ago
5

Imagine that you would like to purchase a $275,000 home. Using 20% as

Mathematics
1 answer:
vfiekz [6]2 years ago
8 0

Answer:

The mortgage chosen is option A;

15-year mortgage term with a 3% interest rate because it has the lowest total amount paid over the loan term of $270,470

Step-by-step explanation:

The details of the home purchase are;

The price of the home = $275,000

The mode of purchase of the home = Mortgage

The percentage of the loan amount payed as down payment = 20%

The amount used as down payment for the loan = $55,000

The principal of the mortgage borrowed, P = The price of the house - The down payment

∴ P = $275,000 - 20/100 × $275,000 = $275,000 - $55,000 = $220,000

The principal of the mortgage, P = $220,000

The formula for the total amount paid which is the cost of the loan is given as follows;

Outstanding \ Loan \ Balance = \dfrac{P \cdot \left[\left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n -  \left(1+\dfrac{r}{12} \right)^m \right] }{1 - \left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n }

The formula for monthly payment on a mortgage, 'M', is given as follows;

M = \dfrac{P \cdot \left(\dfrac{r}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n }{\left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n - 1}

A. When the mortgage term, t = 15-years,

The interest rate, r = 3%

The number of months over which the loan is payed, n = 12·t

∴ n = 12 months/year × 15 years = 180 months

n = 180 months

The monthly payment, 'M', is given as follows;

M =

The total amount paid over the loan term = Cost of the mortgage

Therefore, we have;

220,000*0.05/12*((1 + 0.05/12)^360/( (1 + 0.05/12)^(360) - 1)

M = \dfrac{220,000 \cdot \left(\dfrac{0.03}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{0.03}{12} \right)^{180} }{\left(1+\dfrac{0.03}{12} \right)^{180} - 1}  \approx 1,519.28

The minimum monthly payment for the loan, M ≈ $1,519.28

The total amount paid over loan term, A = n × M

∴ A ≈ 180 × $1,519.28 = $273,470

The total amount paid over loan term, A ≈ $270,470

B. When t = 20 year and r = 6%, we have;

n = 12 × 20 = 240

\therefore M = \dfrac{220,000 \cdot \left(\dfrac{0.06}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{0.06}{12} \right)^{240} }{\left(1+\dfrac{0.06}{12} \right)^{240} - 1}  \approx 1,576.15

The total amount paid over loan term, A = 240 × $1,576.15 ≈ $378.276

The monthly payment, M = $1,576.15

C. When t = 30 year and r = 5%, we have;

n = 12 × 30 = 360

\therefore M = \dfrac{220,000 \cdot \left(\dfrac{0.05}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{0.05}{12} \right)^{360} }{\left(1+\dfrac{0.05}{12} \right)^{360} - 1}  \approx 1,181.01

The total amount paid over loan term, A = 360 × $1,181.01 ≈ $425,163

The monthly payment, M ≈ $1,181.01

The mortgage to be chosen is the mortgage with the least total amount paid over the loan term so as to reduce the liability

Therefore;

The mortgage chosen is option A which is a 15-year mortgage term with a 3% interest rate;

The total amount paid over the loan term = $270,470

You might be interested in
Given that x/1 = 3y/8, find the ratio of : y
brilliants [131]

Answer:

3 : 8

Step-by-step explanation:

\frac{x}{1} = \frac{3y}{8}

cross multiply

8x = 3y

x = 3/8

x : y = 3 : 8

5 0
3 years ago
The quantities x and y in a ratio are called
lbvjy [14]

Answer:

The graph relates the temperature change

y

(in degrees Fahrenheit) to the altitude change

x

(in thousands of feet).

a. Is the relationship proportional? Explain.

b. Write an equation of the line. Interpret the slope.

c. You are at the bottom of a mountain where the temperature is

74\F

. The top of the mountain is 5500 feet above you.

What is the temperature at the top of the mountain?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Plz help I need to pass math!!!!!
serg [7]
You would divide 8 3/4 by 50 to find out how many cups you would get for just one cupcake. So you would do 8 3/4 DIVIDED BY 50= 0.175 which means there will be 0.175 cups of sugar per cupcake.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me i need to study it
Tasya [4]

Answer:

360

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum of two consecutive even numbers is 18.find the numbers​
vovikov84 [41]

Answer:

Numbers are 8  and  10

Step-by-step explanation:

    10 + 8 = 18

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the sum of the multiples of 6 between 6 and 999?
    6·1 answer
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • Solve for x in simplest form. 10=3/7(4x+35)
    10·2 answers
  • The vertices of a rectangle are R(-5,-5), S(-1,-5), T(-1,1) and U(-5,1). After translation, R' is the point (-11,-11). Find the
    7·1 answer
  • •Please help, multiple choice•
    11·1 answer
  • 4/5 ÷ 2/5..need help..thisbis on my test​
    7·1 answer
  • You are a laboratory technician. You are filling spherical flasks with a salt solution and then putting them into boxes. Each fl
    14·1 answer
  • 3+(55-111)/25 equals what
    12·2 answers
  • What is the greatest common factor of 10 and 75?
    8·2 answers
  • 1. Which is a linear equation?<br> Pls help asap
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!