1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
9

Answerr plsssssssssss

Mathematics
2 answers:
Norma-Jean [14]3 years ago
7 0
B is the answer....................
Serga [27]3 years ago
3 0

Answer:B

Step-by-step explanation:

You might be interested in
2/5m - 4/5 - 3/5m please skrelp
netineya [11]
2/5m - 4/5 - 3/5m...combine like terms
-1/5m - 4/5
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate <br> a) sin (4pi/3)<br> b) cos (5pi/6)
wlad13 [49]
Sin(4π/3)= -√3/2
cos(5π/6)= -√3/2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x)= -3-5 and g(x)= 4x-2, find (f-g)(x)
lora16 [44]

Answer:

3^x+6x+2

Step-by-step explanation:

if f(x)= -3-5 and g(x)= 4x-2, find (f-g)(x)=3^x+6x+2

4 0
3 years ago
3. Aşağıda verilen çıkarma işleminde bazı rakamların yerine semboller kullanılmıştır.
babymother [125]

Answer:

thr answers are A and D of the question

5 0
2 years ago
Please help! The question is in the pic!
lozanna [386]

Answer:

B. -x + 8

Step-by-step explanation:

Given expression

\dfrac{8-4(x-6)}{4}

Consider the numerator 8-4(x-6).

First, use distributive property:

8-4(x-6)=8-(4x-24)

Open the brackets:

8-(4x-24)=8-4x+24

Combine the like terms:

8-4x+24=(8+24)-4x=32-4x

Again use distributive property:

32-4x=4\cdot 8-4x=4(8-x)

Now, the expression is

\dfrac{4(8-x)}{4}=8-x\ \text{or}\ -x+8

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Lou made $24 mowing lawns. David made twice as much as Lou mowing lawns, and then David made another $16 from washing windows. W
    13·1 answer
  • QUESTION 2
    5·1 answer
  • If y varies inversely as the square root of x, what is the constant of proportionality if
    13·1 answer
  • Expand the expression (z-k)^6 using the binomial theorem
    15·1 answer
  • Solve each equation for y.<br> 2. 38x + 4y = 12
    7·1 answer
  • Help me with this please!!! :)
    14·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • A sportswriter wishes to see if a football filled with helium travels farther, on average, than a football filled with air. To t
    11·1 answer
  • Convert 36 inches into feet: A.3 feet B. 3.5 inches C.3.6 feet d.3.1 feet​
    11·1 answer
  • joe earns R25 per hour working at a pizza shop. How much will he earn over a weekend of two shifts, each six hours long​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!