1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
disa [49]
2 years ago
5

Product day is an 8 oz bottle of cough medicine that sells for $1.36 product b is a 16 oz bottle of cough medicine that cost $3.

20 which product has the lower unit price?
Mathematics
1 answer:
Kazeer [188]2 years ago
5 0

Answer: 8 oz bottle

Step-by-step explanation:

$1.36 / 8 oz = $0.17 / oz

$3.20 / 16 oz = $0.20 / oz

$0.17 < $0.20

You might be interested in
Solve the equation below:<br> 5x^2 - 55 = 90
Leno4ka [110]
X= √29, -√29

The answer to this question would be ^
3 0
3 years ago
Christine made $60 for 5 hours of work.
Mrac [35]

Answer: 13 hours

Step-by-step explanation: I divided 60 by 5 to figure out how much she makes a hour and got 12 dollars an hour then I divided 156 by 12  and got the number of hours she worked which was 13

6 0
3 years ago
The art Club is having a fundraiser, and 198 people are attending. if 12 people can sit at each table, what is the least number
vitfil [10]
17 tables because you need to divide 198 and 12 and yu get 16.5 but you have to round it because you cant leave the 5 people out so it would be 17
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the line that passes through the point (4, -2) and has a <br> slope of -22
Nina [5.8K]

Answer: the answer is y=-22x+86

here is why:

the slope is -22 which is the m --> y=mx+b the point is (4,-2) the x=4 and y= =2

If we set up the equation:

-2= -22(4)+86

-2= -88+86

-2= -2

4 0
2 years ago
Simplify.<br><br>(7y)^2<br><br>Write your answer without parentheses.
kiruha [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

(7y)² = 7²×y² = 49y²

4 0
3 years ago
Other questions:
  • a school librarian ordered new books for the library. 1/3 are science 2/5 are biography and the rest of the books are fiction. W
    8·2 answers
  • What the answer <br>2a+4&gt;12
    13·1 answer
  • Last year alvina contributed 85$ per month toward her 401k account if her employer matched 20% of her contributions, what was th
    7·1 answer
  • 8-2y=3y-2<br><br> Help me please.
    14·2 answers
  • Five oranges cost $2.Find the cost of two dozen oranges.
    15·2 answers
  • Libni added 250 to the product of 63 and 29 what was the sum
    14·1 answer
  • Solve the inequality 4y+3x-y&gt;-6x+12
    11·1 answer
  • A 22 inch TV costs $140. <br> It is on sale for 20% off.<br> How much will you save?
    12·2 answers
  • Elizabeth is organizing dessert plates with 15 brownies and 9 chocolate chip cookies. If she wants all the plates to be exactly
    10·1 answer
  • Tell me the anwser and explain it
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!