1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
3 years ago
10

An angle in standard position measures 5pie/8 radians.

Mathematics
1 answer:
GrogVix [38]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

It's easier to convert the angle into degrees.

5π/8 ≅ 112.5°, which is in quadrant II

You might be interested in
Answer question 4 pls for math
brilliants [131]

Answer:

Rule: y = 2x

m = 2

b = 0

Step-by-step explanation:

(17, 34) and (22, 44)

<u>Slope:</u>

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(44-34)/(22-17)

m= (10)/5

m = 2

<u>Slope-intercept:</u>

y - y1 = m(x - x1)

y - 34 = 2(x - 17)

y - 34 = 2x - 34

y = 2x

y = mx + b

y = 2x

b = 0

3 0
3 years ago
A number line is drawn left to right with integers spaced 1 centimeter apart. An ant crawls onto the number line at +3. It then
Anna11 [10]

Answer:

-1.2 cm

Step-by-step explanation:

Let's figure out where the ant is after each step.

Step 1

Start at      +3.0

Move left  <u> - 1.5 </u>

Now at       +1.5

Step  2

Start at           +1.5

Move right  <u> + 4.9 </u>

Now at         +6.4

Step 3

Start at      +6.4

Move left <u> - 7.6 </u>

Now at      -1.2

The ant is now at -1.2 cm.

6 0
3 years ago
If a person gets paid $290 a load and receive 5% increase on top of that, how much more is he getting paid?
lesya [120]
That person is getting $14.50 more. Since he gets a 5% increase from the set $290, you must multiply .05 (the percentage) with 290 (that person's original load payment). When you do so, you get $14.50 and that would be how much more the person is getting paid.
8 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!!!!
Paladinen [302]

its b as the slope of the line is constant so it's 2.

 

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zara filled up her car with 15 gallons of gas. If Zara paid $33.00, what was the price per gallon of gas?
djyliett [7]

Answer:

$2.20 per gallon.

Step-by-step explanation:

That is 33/15 = $2.20 per gallon.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help on nine and 10
    12·1 answer
  • Altogether, Tim, Laura, and Eric worked 210 hours campaigning for their friend Jake who was running for the senate. Laura worked
    7·1 answer
  • Which is an irrational number?
    6·1 answer
  • If f(c) = 0, which of the following statements must be true?
    12·1 answer
  • Using the digits 1 to 9, at most one time each, fill in the boxes so that the points make a parallelogram. Mathematically, use p
    6·1 answer
  • There are five students standing in a line with their hats. Suddenly the wind picks up the hats and randomly assigns each hat to
    8·1 answer
  • Find the area of the figure.
    12·1 answer
  • What is the value of 25 - 14 +12?
    10·1 answer
  • PLEASE HELP (easy points)
    11·1 answer
  • Pls help I’m losing my mind
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!