1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
2 years ago
13

Ivanna paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $26.47 for a 5.08-pound bag at anot

her store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

Unit price for the 2.38- pound bag = $__ per pound
Unit price for the 5.08-pound bag =$___per pound
Mathematics
2 answers:
stepan [7]2 years ago
8 0

Answer:

2.38 lb bag = 4.99/lb   5.08 lb bag = 5.21/lb  The 2.38 is the better buy

Step-by-step explanation:

1.88/2.38 = 4.99

26.47/5.08 = 5.21

4.99 is cheaper than 5.21 so the 2.38 lb bag is better buy

natka813 [3]2 years ago
6 0
The first bag is $4.99 per pound and the second is $5.21 per pound. It’s a simple price divided by unit problem.
You might be interested in
V=D/T Solve for T. In two Steps and an Answer.
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

t=v/d

Step-by-step explanation:

id think that there are two steps

v=d/t

divide D on both sides

v/d=d/t/d

v/d=t

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Guys Pls Help ASAP! Will Give Brainliesttt. <br><br> Thxx
Allisa [31]

Answer:

23. x= -2/5 x= -5

24. x= 3/4 x= -1/6

25. x= 7/3. x= -5/4

26. x= 3 x= -2/3

27. x= 1. x= -2/7

28. x= 9/4. x= -1/3

29. x= 2/5 x= 1/3

30. x= 2/3 x= 1/2

6 0
3 years ago
Fernando has gathered details about his finances to create a financial assets and liabilities record. Which represents one of hi
Bingel [31]
<span>
C.
His college savings account has a balance of $13,700.</span>
4 0
3 years ago
2 ( 3 x 4) - 10 + 14/2 = 21<br><br> true or false
larisa86 [58]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If the supplement angle is 12 degrees less tan twice the measure of the angle,what is the measure of the angle
pentagon [3]

x = 2(180 - x) - 12  

3x = 348  

x = 116  

The measure of the angle is 116 degrees.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I REALLY NEED HELP
    14·1 answer
  • Help pls ASAP <br><br><br> Thanks
    11·1 answer
  • You can make groups of 3, 4, or 9 pencils with none left over. What is smallest number of pencils you must have to make these gr
    6·1 answer
  • 3. At the start of summer, Ben has $250 . He takes a summer
    12·1 answer
  • What is the area of this figure
    13·1 answer
  • Gracie earns $15 by 12 p.m. she earns $25 by 2 PM how much will she earn as she continues at the same rate until 5 PM
    13·1 answer
  • What is the probability of the spinner landing on 2?
    10·2 answers
  • Consider the figure. What is the area of the figure, in square centimeters? ​
    9·2 answers
  • Ramu swims a distance of 3 km each upstream and downstream. The total time taken is one hour. if the speed of the stream is 4km/
    8·1 answer
  • What is the y-value in the solution to this system of linear equations?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!