1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
3 years ago
13

Ivanna paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $26.47 for a 5.08-pound bag at anot

her store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

Unit price for the 2.38- pound bag = $__ per pound
Unit price for the 5.08-pound bag =$___per pound
Mathematics
2 answers:
stepan [7]3 years ago
8 0

Answer:

2.38 lb bag = 4.99/lb   5.08 lb bag = 5.21/lb  The 2.38 is the better buy

Step-by-step explanation:

1.88/2.38 = 4.99

26.47/5.08 = 5.21

4.99 is cheaper than 5.21 so the 2.38 lb bag is better buy

natka813 [3]3 years ago
6 0
The first bag is $4.99 per pound and the second is $5.21 per pound. It’s a simple price divided by unit problem.
You might be interested in
This circle is centered at the origin, and the length of its radius is 8. What is
Anton [14]

Answer: The equation of a circle with center (h,k) and radius r is given by (x−h)2+(y−k)2=r2 . For a circle centered at the origin, this becomes the more familiar equation x2+y2=r2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Would you rather buy one 8-lb container of ice cream for $24.56, or two 3-lb 11-oz containers of ice cream for $23.60?
krok68 [10]

Answer:3-lb 11-oz containers of ice cream for $23.60

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 33 1/3% of 24
Over [174]
It is 8 the answer your welco
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 18=n-18<br><br>n=_____​
Maksim231197 [3]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which equation represents the line with a slope of 5/6 that passes through the point (-2, 1)?
andreyandreev [35.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Slope m = 5/6

The points (-2,1)

So; y1 = 1 and x1 = -2

The equation is y - y1 = m(x - x1)

y - 1 = 5/6(x + 2)

Multiply each term by 6

6y - 6 = 5(x + 2)

6y - 6 = 5x + 10

6y = 5x + 10 + 6

6y = 5x + 16

- 5x + 6y = 16

Multiplying by minus

5x - 6y = -16

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Callie surveyed 40 students at her school to see how many have dogs and/or cats. She found that 40% of students who have dogs, d
    7·2 answers
  • What is the product?
    11·2 answers
  • Answer this question…………
    15·2 answers
  • Evaluate p/2 - 5 when p=14
    8·2 answers
  • What is 3y+5x=-15 in slope-intercept form?
    15·2 answers
  • Solve the equation - 2(m -30) = -6m <br> A-15<br><br> B-13<br><br> C-8<br><br> D8
    15·1 answer
  • Please help me no one would help me I really need help due today
    12·2 answers
  • Heyy! i have been really confused about this question! can someone explain it to me?
    10·2 answers
  • What is the solution to the system of equations graphed below?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL GIVE EXTRA POINTS AND BRAINALIST to the first person
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!