Ivanna paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $26.47 for a 5.08-pound bag at anot
her store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Unit price for the 2.38- pound bag = $__ per pound
Unit price for the 5.08-pound bag =$___per pound
2 answers:
Answer:
2.38 lb bag = 4.99/lb 5.08 lb bag = 5.21/lb The 2.38 is the better buy
Step-by-step explanation:
1.88/2.38 = 4.99
26.47/5.08 = 5.21
4.99 is cheaper than 5.21 so the 2.38 lb bag is better buy
The first bag is $4.99 per pound and the second is $5.21 per pound. It’s a simple price divided by unit problem.
You might be interested in
305 to the nearest ten is 310.
What do you need help with and what subject
All Real Numbers is the domain
Answer:
the answer should be 2,401 were going to St. Ives
Step-by-step explanation:
7 times 7 times 7 times 7 is 2401
The 3rd one I thinkkkkk ??