1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Akimi4 [234]
3 years ago
13

Triangle a need to be rotated in a 90 degrees counterclockwise

Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]3 years ago
6 0

Answer:The answer is D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A large washer has an outer radius of 10mm and a hole with a diameter of 14mm. What is the area of the top surface of the washer
choli [55]
<h2>Answer:</h2>

The area of the top surface of the washer is:  160.14 square mm.

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

The top of the surface is in the shape of a annulus  with a outer radius of 10 mm and a inner radius of 7 mm ( since the diameter of the hole is: 14 mm and we know that the radius is half of the diameter)

Now, we know that the area of the annulus region is given by:

Area=\pi (R^2-r^2)

where R is the outer radius and r is the inner radius.

Here we have:

R=10\ mm\\\\and\\\\r=7\ mm

Hence, we have:

Area\ of\ top\ surface=\pi (10^2-7^2)\\\\i.e.\\\\Area\ of\ top\ surface=\pi (100-49)\\\\i.e.\\\\Area\ of\ top\ surface=\pi\cdot 51\\\\i.e.\\\\Area\ of\ top\ surface=160.14\ mm^2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much do a dozen cookies weigh?
yaroslaw [1]
0.43 oz

                   Hope this helps...
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marissa counted 29 coins in her change purse which contained d dimes and q quarters. The value of the coins is $5.00. How many d
SVETLANKA909090 [29]
15 dimes 14 quarters

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ASAP!!! I'LL GIVE BRAINLIEST FOR THE CORRECT ANSWER!!!
ASHA 777 [7]

Answer:

-x 7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A school spent $2,587.50 on agendas for its 1,150 students. what is the unit price per agenda
damaskus [11]

For this you can just use a calculator and divide 2587.5 by 1150.

You should get $2.25 for the unit price. Hope this helped ^-^

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me! :) I will give 15 thank yous! Please help<br> 
    5·1 answer
  • Find the slope of the line containing the points (2,6)and(-4,3)
    5·1 answer
  • 80000 times 60 plus 89
    7·1 answer
  • Help me to solve this question plez!!
    13·1 answer
  • Identify the exponent in the following number: 2^5<br> A. 2<br> B. 5<br> C. 16<br> D. 32
    15·1 answer
  • A high school has 2 times as many trumpet players as tuba players. Drag trumpets to represent the number of trumpet players for
    13·2 answers
  • Git Quot Method 8. A landscape architect designs a rectangular garden that is
    9·1 answer
  • Find the difference between temperatures of 17 degrees celcius above zero and 12 degrees celcius below zero
    12·2 answers
  • Find the product.<br> (4t+na) (t - 2na)
    10·1 answer
  • G=y-x-c solve for X solve it out
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!