1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
2 years ago
10

What is the solution and the inequality ?

Mathematics
1 answer:
Nikolay [14]2 years ago
4 0
Inequality : 19.50n+24≤$110

Solution: Alyssa can buy 4 DVDs

Work: 110-24=86
           86/19.50 = 4.4

You can't have a fraction of a DVD, so you have to round down to 4. 
You might be interested in
X - 5 &lt; - 3 <br> Or<br> X + 8 &gt; 2
Alex Ar [27]

Step-by-step explanation:

x-5 < -3

or, x < -3 +5

or, x < 2

Now,

x +8 >2

or, x >2 - 8

or, x >-6

7 0
1 year ago
PLEASE HELP!!!! Find the area of the rhombus.
anygoal [31]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

A=pq

   ----------

      2

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
2x+2y= 24 <br> x=3y <br> What is the value of x+y?
natita [175]

Answer:

x = 9

y = 3

Step-by-step explanation:

2x + 2y = 24 is the same as x + y = 12

using substitution, x = 12-y

12 - y = 3y

12 = 4y

y = 3

x = 3(3)

x = 9

5 0
3 years ago
An ostrich egg weighs 64 ounces is the weight of the ostrich egg greater than 5 pounds?
IgorLugansk [536]

Answer:

An ostrich egg is 4 pounds, therefore, an ostrich egg is not greater than 5 pounds.

Step-by-step explanation:

Convert the ounces to pound.

1 pound = 16 ounces

Next, divide.

64 ÷ 16 = 4.

4 < 5

So, an ostrich isn't greater than 5 pounds

Have a wonderful day!

4 0
2 years ago
Marking brainliest <br><br> Can someone give me an example on why animal testing is bad?
DENIUS [597]
Wdym by animal testing? Like doing experiments on rats as an example?
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify each expression
    8·1 answer
  • Which of these has the same answer as the problem in the box? [3 + 4 +5]
    8·2 answers
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • A group of friends chartered a deep-sea fishing boat out of Destin, FL. The graph below represents the total cost, in dollars, o
    14·2 answers
  • Can you make a triangle with sides 3, 4, and 7
    7·1 answer
  • Find the midpoint of the line segment from (1,-1) to (2,4)
    8·1 answer
  • Question 3-17 i really stink at math :( it just doesnt make sense to me. alsi im failing. plz help
    15·1 answer
  • Is 21 prime or composite
    11·2 answers
  • A total of 584 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. The number of student t
    5·1 answer
  • ramesh took a loan of rs 50000 from urmila at the rate of 10%p.a. if he paid half of the principal and all the interest at the e
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!