Answer:
D. Debit fixed manufacturing overhead spending variance for $40,000
Explanation:
Since fixed manufacturing overhead shows the difference between the actual fixed overhead costs and budgeted fixed overhead cost during a period, Bismith would debit fixed manufacturing overhead spending variance of $40,000 inorder to write off the recording of the variances at the end of the accounting period because the value for fixed manufacturing overhead spending variance has already being gotten hence would be applied at the end of the period.
Yes it does. Services like education, water, electricity are covered in this way.
Answer:
31
Explanation:
The calculation of indifferent between your current mode of operation and the new option is shown below:-
Current Operation
Contribution Margin = Monthly Fees - Variable Cost
= $734.00 - $91.00
= $643.00
Total Fixed Cost = Rent and Utilities + Salaries + Insurance
= $5,435.00 + $6,171.00 + $1,545.00
= $13,151.00
New Operation
Contribution Margin = Monthly Fees - Variable Cost
= $1,054.00 - $158.00
= $896.00
Total Fixed Cost = Rent and Utilities + Salaries + Insurance
= $11,679.00 + $6,974.00 + $2,408.00
= $21,061.00
Here we will assume the indifferent number of students will be X
So,
Income under current option = Income under new option
$643.00 × X - $13,151.00 = $896.00 × X - $21,061.00
$253X = $7,910
X = $7,910 ÷ $253
= 31.26
or
= 31
<u>Answer:</u> Option A True
<u>Explanation:</u>
As an entrepreneur Frank has made the right decision of rewriting the vision statement for his antique shop. A business can succeed only when it has a strong vision statement. When there is a proper vision statement the entire business works for that purpose.
The vision statement made should be linked with the goals of employees. This will create a positive and inspiring place for the employees to work. Even the small antique shop can expand its business activities and attain growth through proper vision statement.
<u>Solution and Explanation:</u>
The given data is as follows:
Error rate = 4%, per hour payment of inspector = $8, inspection of units = at the rate of 49 per hour, cost = $9 per unit
The problem can be solved as considering an opportunity to have an improvement of 4% in the quality.
In case inspector is not hired then it will cost .04 multiply 9= $.3.6 per unit and in case the inspector is hired it will cost $ 0.163 approx.(8 divided by 49).
Therefore, on comparison, it is recommended to hire the inspector.