1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
3 years ago
6

What is one of the first decisions an entrepreneur must make?

Business
2 answers:
Dmitriy789 [7]3 years ago
7 0

Answer:what kind of business organization will best serve his or her interests

Explanation:

Darya [45]3 years ago
6 0

What kind of business organization will best serve his or her interests.

All of the other decisions are very important, but unless you know what type of organization you want it will be hard to make other more important decisions about the business.

You might be interested in
A company is preparing a bid on a government contract for 30 units of a certain product. There is some learning curve effect tha
ololo11 [35]

Answer:

Average time per unit is 59.6 hours

Explanation:

As we know as the work is done the learning of the labor force increases and they require less time to produce the next unit. An average time required to produce specific numbers of unit including cumulative effect of the learning curve.

As per given data

Number of units = 30 unit

Ratio of Time to produce second unit = 90 / 100 = 0.9

Accumulated Average time per unit Formula is

y = aX^b

Where

y = Average time per unit = ?

X = Cumulative Numbers of unit = 30

a = Time required to produce first unit = 100 hours

b = factor used to calculate cumulative average time = log (Learning Curve %/ log2) = Log (90/100) / Log2 = -0.152

Place value value in the formula

y = 100 x 30^ -0.152 = 59.6 hours

7 0
2 years ago
QUESTION 24<br> More communication is always better.<br> O True<br> O False
azamat

Answer:

true

Explanation:

Communication helps understanding people better removing misunderstanding and creating clarity of thoughts and expression.

3 0
2 years ago
When there is no beginning Finished Goods Inventory and all the goods that are produced are sold, the operating income ________.
natali 33 [55]

Answer:

C) will be the same for both absorption costing and variable costing

Explanation:

If the beginning and ending balance for Finished Goods Inventory is 0, that means that all the absorption costs have been assigned and all the fixed costs (for variable costing) have been assigned also. So whatever costing method you choose the valuation should be the same.

4 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
A firm's WACC can be correctly used to discount the expected cash flows of a new project when that project will: Multiple Choice
Serggg [28]

Answer:

...when that project will have the same level of risk as the firm's current operations

Explanation:

Weighted average cost of capital (WACC) is the company's cost of capital based on its proportion of equity and debt used in its capital structure. It can be used as the discount rate for calculating the present value of future expected cashflows of a project if the project is determined to be of similar risk to the company's operations; meaning that the estimated beta of the project is the same as the beta of the firm.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Trevor is watching a late night TV show when a low-budget commercial for a local restaurant comes on air. He is affronted by the
    14·1 answer
  • Given that resources are scarce, Multiple Choice 1. A "free lunch" is possible, but only for a limited number of people. 2. Oppo
    12·1 answer
  • Trade associations provide all of the following except
    12·1 answer
  • Altira Corporation provides the following information related to its merchandise inventory during the month of August 2021: Aug.
    6·1 answer
  • A company manufacturing shirts for a department store decides to create a new style of cotton shirt. The company would most like
    15·1 answer
  • A donor gave $75,000 to a nongovernmental, not-for-profit charity with instructions that the funds be transferred to Sam Smith,
    8·1 answer
  • If a client chooses to pay premiums other than annually, what can he or she expect?
    5·1 answer
  • Savvy sightseeing had beginning equity of $90,000; revenues of $144,000, expenses of $83,000, and dividends to stockholders of $
    12·1 answer
  • If one is injured during the process of saving a life, the person who was trying to help is protected by what law?
    5·2 answers
  • Find the total graduated commission for 26 cooking demonstrations if the commission is ​$2 for the first 20 ​demonstrations; ​$5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!