We are given that we have $25 to pay for 6 fishing lures.
We can make an equality for this as follows:
Suppose price of one fishing lure is x dollars.
So we will use unitary method to find price of 6 fishing lures.
Price of 6 fishing lures = 6 * ( price of one fishing lure) = 6* x = 6x
Now we only have 25 dollars with us, so the price of 6 fishing lures has to be less than or equal to 25 dollars.
So creating an inequality,

Now in order to find price for one fishing lure, we have to solve this for x.
Dividing both sides by 6 we have,

Converting to decimal,

Answer : The price of one fishing lure must be less than or equal to $4.167
Answer:
40
mark me brainlist ok ôókk
Answer:
To find the unit rate, divide the numerator and denominator of the given rate by the denominator of the given rate.
Step-by-step explanation:
As an example, in this case, divide the numerator and denominator of 70/5 by 5, to get 14/1, or 14 students per class, which is the unit rate.
Answer:
33π FT^2
Step-by-step explanation:
A=πr(r+(h2+r2)^1/2)
= π3(3+8)
=33π
Let a be an apple, b be a baseball, p be a pineapple and s be a shoe.
Then, from the balance, we model these equations:
p + b = s ----- (1)
2s = 4a
Divide both sides by 2.
s = 2a
Substitute in (1), we get,
p + b = 2a ----- (2)
Also,
p = a + b ----- (3)
Substitute the above in (2), we get,
(a + b) + b = 2a
a + 2b = 2a
Subtract a from both sides.
a = 2b
Substitute in (3), we get,
p = 2b + b = 3b
Hence, 3 baseballs equal one pineapple.